PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ekspert: mediacje w biznesie są bardziej opłacalne

  • Autor: PAP
  • 29 paź 2015 16:24

Spory gospodarcze taniej rozwiązywać poprzez mediację, niż na drodze sądowej - przekonują eksperci. Dla przedsiębiorców to oszczędność czasu, pieniędzy i nerwów - mówi dyrektor Grzegorz Lang z Ministerstwa Gospodarki.

REKLAMA

W porównaniu ze sporami gospodarczymi toczonymi przed sądem, korzyści płynące z mediacji są związane przede wszystkim z oszczędnościami pieniędzy i czasu przez przedsiębiorców. "Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że przeciętnie przedsiębiorca na rozwiązanie swojego sporu gospodarczego czeka w Polsce około 540 dni, do tego doliczymy czas na egzekucję sądową około 140 dni, no to mamy prawie 3 lata spędzone przez przedsiębiorcę w sądzie" - wylicza inicjator i koordynator Międzynarodowego Centrum Mediacji dr Ewelina Stobiecka. Jak dodaje, w przypadku mediacji, wypracowanie satysfakcjonującego obie strony kompromisu może zamknąć w ciągu kilku - kilkunastu tygodni.

Mediacje opłacają się także finansowo. Z danych przytaczanych przez Międzynarodowe Centrum Mediacji wynika, że porównując koszty prowadzenia procesu sądowego versus postępowanie mediacyjne, to jest około 10-krotna oszczędność w przypadku mediacji. Jeśli chodzi o skuteczność mediacji, to "dane z ośrodków renomowanych z zagranicy, które tych mediacji gospodarczych robią naprawdę dużo, to jest 80-porcentowanan skuteczność rozwiązania sporu na drodze mediacji" - podkreśla dr Stobiecka.

Co więcej można zwrócić się do sądu o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem lub nadanie jej klauzuli wykonalności, tak więc jej wartość w niczym nie ustępuje wyrokowi sądu.

Rozstrzyganie sporów gospodarczych poza salą sądową to także oszczędności dla podatników, bo odciążają wymiar sprawiedliwości - przekonuje dyrektor Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Gospodarki Grzegorz Lang. "Ja bym nie mówił o przerzuceniu kosztów, ponieważ tutaj nie chodzi o to, żeby promując polubowne metody rozwiązywania sporów, te same koszty ponosiły strony sporu. Jeżeli strony sporu zdecydują się na rozstrzygnięcie konfliktu poza sądem, to pewne koszty w ogóle nie powstaną. One nie powstaną po stronie podatnika, bo spór nie trafia do sądu, albo trafia w bardzo ograniczonym zakresie, w celu zatwierdzenia ugody, ale one są ograniczone dzięki temu, że daleko odformalizowana mediacja jest tańszym sposobem" - podkreśla Lang.

1 stycznia 2016 r. wchodzi w życie ustawa, która ma zachęcić polskie firmy do mediacji. To postępowanie dobrowolne, odformalizowane, pozasądowe i poufne, gdzie skonfliktowane strony przy udziale niezależnego i bezstronnego mediatora określają kwestie sporne i opracowują obopólnie satysfakcjonujące rozwiązanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA