PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Fiskus przekaże informacje o sytuacji kontrahenta. Nowelizacja Ordynacji podatkowej z podpisem prezydenta

  • Autor: PAP
  • 24 lis 2017 10:54

Fiskus przekaże informacje o sytuacji kontrahenta. Nowelizacja Ordynacji podatkowej z podpisem prezydenta Fot. Fotolia

Będzie można uzyskać od fiskusa informacje o podatkowej sytuacji kontrahenta - przewiduje nowelizacja Ordynacji podatkowej, którą 22 listopada podpisał prezydent Andrzej Duda - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

REKLAMA

Zmiany przewidują wyłączenie stosowania przepisów o tajemnicy skarbowej do udostępnienia kontrahentowi podatnika prowadzącego działalność gospodarczą informacji o wywiązywaniu się z niektórych obowiązków podatkowych. Chodzi np. o informacje o niezłożeniu lub złożeniu przez podatnika deklaracji lub innych dokumentów, do których złożenia był zobowiązany na podstawie przepisów ustaw podatkowych.

Nowela wprowadza też tryb udostępnienia tych informacji wskazując, że organ podatkowy, na wniosek kontrahenta podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, będzie wydawał zaświadczenie w zakresie informacji o sytuacji podatnika, w tym informacji o niezłożeniu przez podatnika deklaracji, mimo upływu terminu na jej złożenie.

Ponadto, do istniejącego katalogu dowodów dodano, iż dowodami w postępowaniu podatkowym są również dokumenty zgromadzone w toku działalności analitycznej KAS. Według rządu przyczyni się to do wyeliminowania mogących powstać wątpliwości i negowania przez podatników wykorzystywania przez organy skarbowe dokumentów zgromadzonych w ramach czynności analitycznych.

Zdaniem rządu proponowane zmiany przyczynią się do ochrony podatników przed poniesieniem konsekwencji nieuczciwości kontrahentów, tworzą też procedurę rzetelnej oceny kontrahentów oraz umożliwiają uzyskanie przez podatnika wiedzy na temat sytuacji podatkowej kontrahenta.

Zmiany mają wejść w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Kaja 2017-11-30 10:49:01
    I bardzo dobrze. Im więcej informacji, tym łatwiej podjąć decyzje o współpracy. Ważne jest by kontrahenta sprawdzić i znać jego sytuację, by uniknąć rozczarować. A jak jeszcze ma certyfikat Rzetelna Firma, to już w ogóle rewelacja, bo to znaczy, że jest solidny.
  • ilona 2017-11-30 10:04:49
    w końcu jakieś dobre wieści w tym temacie!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA