PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Gminy nie muszą wydawać wypisów z projektów planów zagospodarowania

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • 22 maj 2015 10:37

Wyrysy i wypisy ze studium lub planu miejscowego są informacją publiczną i urząd nie może odmówić ich wydania. Inaczej rzecz ma się z projektami planów lub zmian w tych dokumentach.

REKLAMA

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy i miejscowe plany zagospodarowania to dokumenty, do których prawo wglądu oraz do otrzymania wypisów, wyrysów ma każdy w każdym celu.

- Organ gminy nie ma żadnego uprawnienia do badania, w jakim celu wnioskodawca zamierza wykorzystać otrzymany dokument. Wyrysy i wypisy ze studium lub planu miejscowego są informacją publiczną – ich wydawanie reguluje ustawa z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej – przypomina Paweł Orłowski, podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury i gospodarki.

Resort odpowiadał na interpelację posłanki Moniki Wielichowskiej. Jej zdaniem, o ile zapisy dotyczące przyjętych planów są przejrzyste, o tyle problem jest z uzyskaniem wypisów z projektów tych dokumentów.

- Jak się okazuje, tylko niektóre urzędy miast i gmin - z własnej inicjatywy - przewidziały możliwość złożenia wniosku i otrzymania wypisu i wyrysu z projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (lub projektu zmiany planu miejscowego) wyłożonego do publicznego wglądu – twierdzi Wielichowska. - Większość urzędów nie przewiduje takiej możliwości. Pozwala się jedynie na sporządzenie notatek i zdjęć z tekstu, które niestety nie są uwierzytelnione. Co się z tym wiąże, sporządzona tak notatka nie ma wartości dowodowej. Wobec tak przyjętych reguł, ciężko jest o udowodnienie ewentualnego naruszenia prawa przy sporządzaniu planu miejscowego – kontynuuje posłanka.

MIR podkreśla, że gminy nie mają obowiązku udostępniania wypisu lub wyrysu z projektu planu miejscowego lub studium zagospodarowania.

- Żaden z przepisów ustawowych nie odnosi się do projektu studium (lub projektu zmiany studium) uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy lub projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo projektu zmiany planu miejscowego, wyłożonych do publicznego wglądu – twierdzi Paweł Orłowski. - Jednocześnie stwierdzam brak podstaw do uwzględnienia prawa do otrzymania wypisu i/lub wyrysu ze studium gminy lub planu miejscowego w odniesieniu do projektów tych aktów.

Orłowski dodaje, że organ administracji udzielając informacji, może podać tylko te dane, które wynikają z treści aktów prawa. Nie jest on obowiązany ani uprawniony do wyjaśniania pojęć użytych w części tekstowej planu. Plan miejscowy jest powszechnie obowiązującym na danym terenie aktem prawa miejscowego, wykluczone jest zatem interpretowanie jego zapisów czy części graficznej.

Wiceminister przypomina również, że zgodnie z wyrokiem WSA we Wrocławiu z dnia 13 października 2010 r., II SA/Wr 436/10 (LEX nr 688539), treść planu miejscowego, podobnie jak treść innych przepisów prawa powszechnie obowiązujących, nie podlega udostępnieniu w formie zaświadczenia. Tryb uzyskania informacji o treści planu miejscowego, w zakresie, w jakim istnieje możliwość wydawania wypisów i wyrysów planów miejscowych, wyłącza możność wydawania w tym zakresie zaświadczeń w trybie art. 217 i 218 k.p.a.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA