PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Griffin złożył apelację od wyroku ws. działki przy ul. 29 Listopada

  • Autor: propertynews.pl
  • 20 sie 2013 11:48

2 sierpnia 2013 roku pełnomocnicy Grupy Griffin złożyli apelację od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 4 czerwca 2013 roku w sprawie rozwiązania użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w Warszawie przy ul. 29 listopada 5.

REKLAMA

„Zarzuty apelacji dotyczą naruszenia przez Sąd Okręgowy w Warszawie zarówno przepisów postępowania cywilnego jak i przepisów prawa materialnego, w tym kodeksu cywilnego, ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - czytamy w oświadczeniu spółki".

W ocenie kancelarii Kochański Zięba Rapala i Partnerzy reprezentującej Griffin Group, kluczowe z punktu widzenia poprawności wydanego wyroku były naruszenia reguł proceduralnych w zakresie gromadzenia, przeprowadzenia oraz oceny materiału dowodowego przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Te nieprawidłowości doprowadziły do błędnego ustalenia stanu faktycznego i uniemożliwiły Sądowi dokonanie prawidłowego rozstrzygnięcia sprawy.

Jak wskazuje mec. Rafał Rapala, zarzuty apelacji odnoszą się przede wszystkim do zupełnego pominięcia w toku postępowania sądowego: skutków uchwały Zarządu Gminy Warszawa-Centrum z 2002 roku, na podstawie której Miasto samo zobowiązało się do przedłużenia terminów na realizację inwestycji oraz braku rozpoznania przez Miasto - przez okres przeszło 8 lat - wniosków użytkownika wieczystego o zmianę terminów zagospodarowania nieruchomości, co uzasadniało uznanie przedwczesności żądania Miasta.

„Zarzuty odnoszące się do sposobu procedowania sądu wskazują na brak rozważenia obiektywnych przyczyn braku realizacji inwestycji w terminie w oparciu o znajdujące się w aktach sprawy dokumenty dotyczące m.in. stanu technicznego budynku posadowionego na nieruchomości oraz niemożliwość terminowej realizacji inwestycji - czytamy dalej w oświadczeniu spółki".

Mec. Rafał Rapala z kancelarii Kochański Zięba Rapala i Partnerzy odsyła do utrwalonych wytycznych z orzecznictwa Sądu Najwyższego wskazujących, że dla orzeczenia rozwiązania stosunku użytkowania wieczystego niezbędne jest podjęcie przez sąd rozważań w zakresie przyczyn niedopełnienia obowiązków przez użytkownika wieczystego. Samo przekroczenie terminu wzniesienia budynku, określonego w umowie wieczystego użytkowania, nie uzasadnia rozwiązania umowy (wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 28 marca 2012 r., sygn.: V CSK 163/2011). W tym zakresie złożenie apelacji nie zostało ograniczone wyłącznie do przygotowania zarzutów, lecz objęło również przedstawienie przez Griffin Group - jako wierzyciela byłego użytkowania wieczystego - dodatkowych dokumentów. Dokumenty te z uwagi na swą treść uzasadniają przeprowadzenie uzupełniającego postępowania dowodowego w sprawie, zaś wskazane w nich okoliczności przemawiają za oddaleniem powództwa.

  • 1
  • 2
  • Smutny 2013-08-21 17:53:42
    Sytuacja jest prosta - deweloper wyburzył budynek bez pozwolenia, naruszając ustalenia umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste, co spowodowało rozwiązanie tej umowy zgodnie z prawem.

    Wie to sam inwestor, jego kancelaria prawna, reprezentanci miasta i wiele innych zainteresowanych podmiotów. Bardzo smutne, że wobec tak oczywistej winy Griffin ma prawo do całej ścieżki odwoławczej za podatki obywateli.

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA