PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Grunty PKP i Poczty Polskiej trafią do Krajowego Zasobu Nieruchomości. Projekt ustawy już w sejmie

  • Autor: PAP
  • 13 lip 2017 08:05

Grunty PKP i Poczty Polskiej trafią do Krajowego Zasobu Nieruchomości. Projekt ustawy już w sejmie Fot. Fotolia

Rządowy projekt ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, tzw. banku ziemi, gromadzącego grunty na rzecz programu Mieszkanie plus wpłynął w środę do Sejmu. KZN ma pozwolić na budowę mieszkań na gruntach Skarbu Państwa.

REKLAMA

Projekt ustawy powołującej Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) został przyjęty przez rząd w ubiegłym tygodniu, w środę.

Jak mówił w poniedziałek wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński, projekt ustawy ma pomóc wykorzystać "tysiące hektarów, które już od kilkudziesięciu lat czasami leżą niewykorzystane, marnują się, sprzedawane są nieraz za niewielkie pieniądze albo w ogóle nie sprzedawane". Podkreślił, że jeżeli grunty pozyskane do KZN będą sprzedawane to "na pewno pieniądze pójdą na budowę, na uzbrojenia terenów i na realizację Mieszkania plus".

KZN - jak wynika z projektu - będzie gromadził nieruchomości należące do Skarbu Państwa i gospodarował nimi, tak by zwiększyć podaż gruntów na potrzeby budownictwa mieszkaniowego.

Zasób będzie pełnił funkcję banku ziemi, czyli zacznie gromadzić nieruchomości należące do państwa i zarządzać nimi tak, aby zwiększyć podaż nieruchomości pod budownictwo mieszkaniowe, położonych zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach, dostępnych tak dla dużych, jak i niewielkich przedsiębiorców.

Zgodnie z projektem ustawy KZN będzie przekazywał nieruchomości na rynek, w drodze przetargu, a podstawowym trybem będzie przekazanie gruntów w użytkowanie wieczyste.

Zadaniem KZN będzie nie tylko gospodarowanie nieruchomościami, ale także nadzorowanie najmu, a w szczególności wysokości czynszów, tak aby opłaty ponoszone przez najemców nie przekraczały wysokości określonych w przepisach. Za naruszenie wymogów ustawowych dotyczących wysokości czynszu przewidziano kary administracyjne.

KZN ma także kontrolować spełnianie warunków, dotyczących powierzchni mieszkań przeznaczonych na wynajem w danej inwestycji, wysokość opłat eksploatacyjnych czy warunki zawierania i wypowiadania umów najmu.

Nieruchomości Skarbu Państwa będą przekazywane do KZN przez te podmioty, które dzisiaj nimi zarządzają, czyli samorząd terytorialny, a także spółki, takie jak Polskie Koleje Państwowe czy Pocztę Polską.

Zgodnie z projektem ustawy, m.in. starostowie, prezydenci miast na prawach powiatu, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Agencja Mienia Wojskowego, Lasy Państwowe będą zobowiązane do prowadzenia wykazów nieruchomości, którymi gospodarują i będą je przekazywać KZN. Wykazy te mają zawierać szczegółowe dane dotyczące działek, dzięki którym KZN będzie mógł ocenić, czy dana nieruchomość ma potencjał mieszkaniowy.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA