PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Haładyj: uchwalenie konstytucji dla firm nie w tej kadencji

  • Autor: PAP
  • 01 paź 2015 13:14

Zapowiadanego w expose premier Ewy Kopacz Prawa działalności gospodarczej, czyli tzw. konstytucji dla przedsiębiorców, nie uda się uchwalić w tej kadencji - mówi PAP wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj. Liczy, że rozwiązania zawarte w projekcie zostaną jednak wykorzystane.

REKLAMA

- Oczywiście wolelibyśmy, aby ustawa została uchwalona. Gdyby PDG weszło w życie, prowadzenie biznesu w Polsce byłoby łatwiejsze i bardziej przewidywalne dzięki wzmocnieniu praw przedsiębiorców w relacji z administracją oraz wprowadzeniu użytecznych w praktyce narzędzi prawnych do jak najsprawniejszego załatwiania spraw urzędowych. Taki jest cel projektu. Uzupełnia on nasze działania deregulacyjne - podkreślił Haładyj w rozmowie z PAP.

Jak przypomniał, projekt ustawy Prawo działalności gospodarczej Rada Ministrów skierowała do Sejmu na początku sierpnia, następnie trafił on do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne Sejmu. - Stąd pewnie pierwsze czytanie nie mogło się odbyć na posiedzeniu 4-5 sierpnia, a dopiero we wrześniu, gdyż w międzyczasie były wakacje parlamentarne. Dzisiaj wiemy, że niestety nie uda się go uchwalić w tej kadencji Sejmu - powiedział.

Przypomniał, że proces legislacyjny w rządzie i w konsultacjach publicznych obejmował zarówno założenia ustawy, jak i projekt samej ustawy. - Koncepcja projektu oraz propozycje poszczególnych rozwiązań były szeroko skonsultowane i głęboko przeanalizowane. Co nie znaczy oczywiście, że nie można mieć odmiennego zdania co do poszczególnych kwestii. To naturalne w procesie tworzenia prawa i temu służą konsultacje. W tym projekcie uwagę zwraca fakt, że wiele zgłoszonych uwag wzajemnie się wykluczało. Naszym zadaniem było dokładnie zważyć wszystkie argumenty, ponieważ oddziaływanie tej regulacji jest bardzo szerokie. Na etapie procesu legislacyjnego modyfikowaliśmy projekt w wyniku uwzględnienia konstruktywnych uwag zgłaszanych w trakcie konsultacji, zachowując jednak główny kierunek i cel jaki postawiono przed ustawą - tłumaczył wiceszef MG.

- Intensywność konsultacji i ogromne zainteresowanie projektem ze strony zarówno partnerów pozarządowych, ekspertów, jak i organów administracji, sprawiły, że nie było możliwe szybsze zakończenie prac na poziomie rządowym - wskazał.

- Jednocześnie, z uwagi właśnie na rzetelność i szczegółowość dyskusji w trakcie konsultacji, myślę, że udało nam się wypracować optymalne na dziś rozwiązania. Co ważne projekt spotkał się generalnie z bardzo pozytywnym przyjęciem zarówno przedsiębiorców jak i ich organizacji - dodał.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA