PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Idzie nowe. Fiskus dostanie narzędzie do walki z agresywną optymalizacją podatkową

  • Autor: PAP
  • 07 cze 2017 08:00

Idzie nowe. Fiskus dostanie narzędzie do walki z agresywną optymalizacją podatkową fot. Pixabay

Duże międzynarodowe korporacje muszą się przygotować na nowe obowiązki związane z raportowaniem rozliczeń podatkowych. Ułatwią one fiskusowi walkę z agresywną optymalizacją podatkową – mówiono we wtorek podczas Europejskiego Kongresu Finansowego.

REKLAMA

Maciej Grabowski, były minister środowiska i wiceminister finansów przypomniał, że zgodnie z regulacjami proponowanymi przez OECD duże międzynarodowe korporacje będą musiały informować fiskusa o swoich rozliczeniach w innych krajach. Związane jest to z projektem BEPS, który ma zapobiegać obniżaniu bazy podatkowej i opodatkowania przez korporacje międzynarodowe poprzez stosowanie agresywnej optymalizacji podatkowej.

"Na razie nie wiemy, czy one będą publicznie dostępne, czy nie" - powiedział Grabowski. Zauważył, że gdyby się tak stało, to wpłynęłoby to na zachowanie firm, zwiększyłby się bowiem nacisk społeczny na to, aby płaciły podatki w krajach, w których prowadzą realną działalność.

Partner w EY Jarosław Koziński wyjaśnił, że przyczyny agresywnej optymalizacji podatkowej leżą z jednej strony w oczekiwaniu akcjonariuszy firm na większe zyski, a z drugiej - z globalizacji i oferty legislacyjnej wielu państw, które nie mają zasobów. Ponadto, jak wskazał, korporacje traktują podatek tak, jak każdy innych koszt prowadzenia działalności gospodarczej, który należy ograniczać.

Koziński wyjaśnił, że działania w ramach BEPS popierają kraje Europy, ale chłodno przyjmowane są przez Amerykanów. "Amerykanie od dawna umieli zadbać o to, żeby ściągać właściwe podatki od swoich korporacji, a teraz obawiają się, że jeśli ich spółki zaczną płacić zbyt duże podatki w Europie Zachodniej, to będą mieli problem ze ściągnięciem podatków w takiej samej wysokości albo osłabią międzynarodową pozycję konkurencyjną swoich podmiotów" - wyjaśnił.

Zwrócił uwagę, że w ramach BEPS wprowadzony zostanie obowiązek "raportowania po krajach". Dzięki temu fiskus otrzyma od korporacji dane na temat rozliczeń podatkowych w innych krajach - będzie mógł łatwo porównać, czy firma nie wyprowadza dochodów za granicę.

Partner w EY ocenił, że dla korporacji nowe obowiązki (w Polsce mogą dotyczyć 20-30 koncernów międzynarodowych) dotyczące raportowania rozliczeń to rewolucja. "Organom skarbowym w różnych krajach będzie dużo łatwiej atakować globalne korporacje (…) i niewątpliwie przysporzy wiele pracy firmom" - powiedział.

Poinformował, że na razie dla firm to nie jest "temat dnia", bowiem pierwsze raporty będą dotyczyć roku 2017, niemniej - jak zaznaczył - jest to ciągle kwestia niedoceniona w dużych firmach.

Według Kozińskiego regulacje BEPS dobrze wpłyną na możliwość ściągania dodatkowych podatków przez kraje wysokorozwinięte, które mają sprawny aparat skarbowy. Nieznacznie jednak wpłyną na udział w podatkach krajów rozwijających się, bowiem nowe regulacje nie zakładają, że opinia publiczna będzie miała dostęp do informacji o rozliczeniach korporacji.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA