PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Internetowe wydruki z ksiąg wieczystych coraz bardziej popularne

  • Autor: PAP
  • 03 lip 2014 16:32

Od wtorku złożonych zostało przez internet około 800 wniosków o wydanie wydruków, np. odpisów, z ksiąg wieczystych - poinformował w czwartek resort sprawiedliwości. Wkrótce notariusze i komornicy powinni uzyskać możliwość elektronicznego wyszukiwania ksiąg.

REKLAMA

We wtorek weszły w życie przepisy ułatwiające dostęp do ksiąg wieczystych przez internet. Zgodnie ze zmianą drogą elektroniczną można składać wnioski o wydanie odpisu lub wyciągu z księgi wieczystej i dokonanie wydruku takiego dokumentu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Taki wydruk ma moc dokumentu wydawanego w sposób tradycyjny przez sąd.

"Już pierwszego dnia funkcjonowania nowej usługi, mimo że pojawiały się problemy techniczne, było ponad 400 takich wniosków" - powiedziała Renata Lelito z departamentu informatyzacji i rejestrów sądowych Ministerstwa Sprawiedliwości. Dodała, że czas od złożenia wniosku przez internet do fizycznego otrzymania wydruku wynosi od kilkunastu sekund do 15 minut - zależy on od aktualnego natężenia ruchu na stronie.

Za pośrednictwem strony internetowej dokonuje się także płatności za wydany wydruk. "Mechanizm jest prosty. Każdy, kto dokonywał zakupów w internecie w tym przypadku postępuje tak samo" - zaznaczyła Lelito.

Każdy z wydruków zawiera składający się z 36 znaków identyfikator - po jego wpisaniu do przeglądarki można sprawdzić autentyczność wydruku.

Jak zaznaczyła rzeczniczka prasowa Krajowej Rady Notarialnej Joanna Greguła, notariusz dokonując czynności i tak zawsze weryfikuje aktualne zapisy księgi wieczystej. "Ale dla naszych klientów wydruki będą miały duże znaczenie informacyjne i będą używane w umowach wstępnych, generalnie zwiększa się więc bezpieczeństwo obrotu" - oceniła.

Ponadto wchodząca w życie nowelizacja daje niektórym instytucjom podstawy prawne do elektronicznego wyszukiwania ksiąg nie tylko według ich numerów, ale też szczegółowych kryteriów np. nazwy właściciela, adresu nieruchomości, danych z ewidencji gruntów.

Prawo do takiego szczegółowego wyszukiwania mają uzyskać m.in.: policja, organy kontroli skarbowej, organy podatkowe, NIK, ZUS, Prokuratoria Generalna, sądy, prokuratura, notariusze i komornicy. Dla dwóch ostatnich grup zawodowych taka usługa będzie płatna - 20 zł za jednorazowe skorzystanie z wyszukiwarki. Zdaniem komorników i notariuszy kwota ta jest zbyt duża, tym bardziej, że - jak wskazują - w niektórych sprawach potrzebne może być kilkukrotne zapytanie wyszukiwarki.

Zgodnie nowymi przepisami samorządy komorników i notariuszy wystąpiły już do resortu sprawiedliwości o udzielenie dostępu do wyszukiwarki. Po udzieleniu przez MS zgody dostęp taki uzyska ponad 2800 notariuszy i 1300 komorników.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA