PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Internetowe wydruki z ksiąg wieczystych coraz bardziej popularne

  • Autor: PAP
  • 03 lip 2014 16:32

Od wtorku złożonych zostało przez internet około 800 wniosków o wydanie wydruków, np. odpisów, z ksiąg wieczystych - poinformował w czwartek resort sprawiedliwości. Wkrótce notariusze i komornicy powinni uzyskać możliwość elektronicznego wyszukiwania ksiąg.

REKLAMA

We wtorek weszły w życie przepisy ułatwiające dostęp do ksiąg wieczystych przez internet. Zgodnie ze zmianą drogą elektroniczną można składać wnioski o wydanie odpisu lub wyciągu z księgi wieczystej i dokonanie wydruku takiego dokumentu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Taki wydruk ma moc dokumentu wydawanego w sposób tradycyjny przez sąd.

"Już pierwszego dnia funkcjonowania nowej usługi, mimo że pojawiały się problemy techniczne, było ponad 400 takich wniosków" - powiedziała Renata Lelito z departamentu informatyzacji i rejestrów sądowych Ministerstwa Sprawiedliwości. Dodała, że czas od złożenia wniosku przez internet do fizycznego otrzymania wydruku wynosi od kilkunastu sekund do 15 minut - zależy on od aktualnego natężenia ruchu na stronie.

Za pośrednictwem strony internetowej dokonuje się także płatności za wydany wydruk. "Mechanizm jest prosty. Każdy, kto dokonywał zakupów w internecie w tym przypadku postępuje tak samo" - zaznaczyła Lelito.

Każdy z wydruków zawiera składający się z 36 znaków identyfikator - po jego wpisaniu do przeglądarki można sprawdzić autentyczność wydruku.

Jak zaznaczyła rzeczniczka prasowa Krajowej Rady Notarialnej Joanna Greguła, notariusz dokonując czynności i tak zawsze weryfikuje aktualne zapisy księgi wieczystej. "Ale dla naszych klientów wydruki będą miały duże znaczenie informacyjne i będą używane w umowach wstępnych, generalnie zwiększa się więc bezpieczeństwo obrotu" - oceniła.

Ponadto wchodząca w życie nowelizacja daje niektórym instytucjom podstawy prawne do elektronicznego wyszukiwania ksiąg nie tylko według ich numerów, ale też szczegółowych kryteriów np. nazwy właściciela, adresu nieruchomości, danych z ewidencji gruntów.

Prawo do takiego szczegółowego wyszukiwania mają uzyskać m.in.: policja, organy kontroli skarbowej, organy podatkowe, NIK, ZUS, Prokuratoria Generalna, sądy, prokuratura, notariusze i komornicy. Dla dwóch ostatnich grup zawodowych taka usługa będzie płatna - 20 zł za jednorazowe skorzystanie z wyszukiwarki. Zdaniem komorników i notariuszy kwota ta jest zbyt duża, tym bardziej, że - jak wskazują - w niektórych sprawach potrzebne może być kilkukrotne zapytanie wyszukiwarki.

Zgodnie nowymi przepisami samorządy komorników i notariuszy wystąpiły już do resortu sprawiedliwości o udzielenie dostępu do wyszukiwarki. Po udzieleniu przez MS zgody dostęp taki uzyska ponad 2800 notariuszy i 1300 komorników.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA