PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inwestorzy wskazują najbardziej uciążliwe bariery prawne w działalności biznesowej

  • Autor: PAP
  • 20 sty 2016 16:30

Inwestorzy wskazują najbardziej uciążliwe bariery prawne w działalności biznesowej Fot. Fotolia

Prawo o zamówieniach publicznych, prawo podatkowe i system kształcenia zawodowego znalazły się wśród obszarów w biznesie wymagających poprawy, najczęściej wskazywanych przez inwestorów w Polsce. Bariery w swym raporcie wymieniła Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

REKLAMA

W przypadku systemu podatkowego kłopoty wynikały nie z wysokości opodatkowania, co ze zbyt skomplikowanych i często niejednoznacznych przepisów. Inwestorzy wskazywali m.in. na niejasności przy korzystaniu przez pracowników z samochodów służbowych, czy rozliczaniu strat. Przeszkodą był także brak możliwości tworzenia grup VAT oraz zbyt długi termin na zwrot VAT.

Choć klimat inwestycyjny w Polsce się poprawia, wciąż istnieje wiele obszarów wymagających poprawy - nie ukrywam, że większość spraw powtarza nam się z roku na rok - powiedział prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

Oprócz tego inwestorzy wskazywali na odmienną interpretację podatkową w zależności od urzędu, czasochłonne procedury oraz liczne kontrole podatkowe.

Wymieniane bariery dotyczyły także prawa zamówień publicznych. Tu pojawiał się problem w sposobie komunikacji na linii zamawiający-wykonawca, uniemożliwienie wglądu do ofert konkurencji oraz przeszkody urzędowe.

Po raz pierwszy w raporcie dostrzeżono problem w komunikacji między władzą centralną a przedsiębiorcami. "Sprawy są początkowo proste, potem się nawarstwiają i nie ma im komu powiedzieć" - podkreślił Majman.

Zdecydowana większość zagranicznych przedsiębiorców badanych w raporcie wciąż postrzegała Polskę, jako dobre miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej i dostrzegała poprawę w wielu obszarach. Wśród nich wskazywała duży i chłonny rynek wewnętrzny oraz kompetencje polskich pracowników.

Majman zwrócił jednak uwagę, że w 2020 roku skończą programy wspierania inwestycji o szczególnym znaczeniu dla gospodarki. "Niektóre inwestycje nie zdążą skonsumować dobrodziejstw wsparcia publicznego, więc nadeszła najwyższa pora, żeby zacząć się zastanawiać, co będzie po 2020 roku i jasno przekazać to inwestorom" - powiedział.

Dodał, że jedną z konkluzji raportu jest propozycja powołania Rady Inwestorów Zagranicznych.

Raport zatytułowany "Bariery w napływie bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski" PAIiIZ ogłasza co roku. W jego tworzeniu oprócz PAIiIZ biorą udział izby handlowo-przemysłowe: polsko-brytyjska, polsko-niemiecka oraz polsko-francuska, a także bank HSBC oraz Bank Światowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA