PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jak chronić wzornictwo przemysłowe w Polsce?

  • Autor: propertynews.pl
  • 12 lut 2016 15:10

Jak chronić wzornictwo przemysłowe w Polsce? „4 Design Days” w Katowicach, sesja w ramach cyklu „Let’s talk”

12 lutego br., drugiego dnia „4 Design Days” w Katowicach, w ramach cyklu „Let’s talk”, odbyła się dyskusja zatytułowana „Ochrona prawna wzornictwa przemysłowego w Polsce – skuteczna czy iluzoryczna”. Jej uczestnicy starali się rozstrzygnąć dylematy dotyczące stanu ochrony wzornictwa przemysłowego w Polsce, a także wskazać najskuteczniejsze narzędzia prawne służące zabezpieczeniu praw projektantów i architektów.

REKLAMA

W debacie udział wzięli zarówno przedstawiciele środowiska prawniczego, jak i architekci mogący pochwalić  się bogatym doświadczeniem zawodowym. Wśród nich znaleźli się: Andrzej M. Chołdzyński – architekt, prezes zarządu AMC Andrzej M. Chołdzyński; Jan Kubec – z pracowni Rar-2 Laboratorium Architektury; Natalia Nguyen – architektka i designerka oraz Maciej Olejnik – radca prawny reprezentujący DLA Piper. Nad przebiegiem rozmowy czuwała Justyna Wilczyńska-Baraniak – counsel, adwokat z DLA Piper.

Na początku prelegenci podjęli próbę zdefiniowania pojęcia design. Design jest dziedziną, która powinna służyć ludzkim potrzebom. Design przede wszystkim ułatwia życie i je ozdabia. Sprawia przy tym, że przestrzeń jest poukładana i funkcjonalna – stwierdziła Natalia Nguyen.

Z kolei Maciej Olejnik zaprezentował postrzeganie pojęcia design z punktu widzenia prawników: Dla nas design jest częścią własności intelektualnej. Wiąże się z nim ochrona tego wszystkiego, co tworzą projektanci i architekci.

Następnie dyskutanci poruszyli kwestię świadomości twórców i przedsiębiorców odnośnie ochrony wzorów przemysłowych. Z przebiegu rozmowy wynikało, że wciąż jest ona zbyt mała, choć – jak wskazywała choćby Justyna Wilczyńska-Baraniak – to indywidualny wybór projektanta.

Co podkreślali uczestnicy dyskusji, świadomość istniejących zagrożeń i narzędzi skutecznej ochrony prawnej wynika też ze skali działalności.

Projektanci w trakcie procesu twórczego zwykle nie myślą o konieczności ochrony prawnej. Dopiero w przypadku dużych przedsiębiorstw i produkcji seryjnej staje się to bardzo ważnym zagadnieniem. Wszystko zależy od skali przedsięwzięcia – przekonywał Jan Kubec.

Niestety, nie zwalania to z odpowiedzialności prawnej, na co wskazywała Justyna Wilczyńska-Baraniak, która jednocześnie postulowała konieczność stałych konsultacji z prawnikami: Drobne błędy mogą skutkować olbrzymimi problemami. Dlatego konieczne jest rozdzielenie aktywności twórczej od niezbędnych działań formalno-prawnych, którymi – na zlecenie przedsiębiorców – powinni zająć się prawnicy.

Dużo miejsca podczas czwartkowej dyskusji zajęły również kwestie płynności granic i niejednoznaczności między tym, co chronione i nie wymagające ochrony, oraz nadmiaru regulacji prawnych, które ograniczają swobodę działalności. Zdaniem Andrzeja Chołdzyńskiego, jesteśmy zbyt ograniczeni regulacjami prawnymi, a orzeczenia sędziów wielokrotnie są subiektywne.

Na koniec postawiona została teza o związku ilości naruszeń praw autorskich ze stanem rozwoju technologii w danym kraju. Im większa gospodarka, tym większe ryzyko naruszenia praw – podsumował Maciej Olejnik.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA