PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jak poradzić sobie z wyższymi kosztami użytkowania wieczystego?

  • Autor: Agata Demuth i Jan Bagatela, Schoenherr
  • 09 gru 2016 08:13

Jak poradzić sobie z wyższymi kosztami użytkowania wieczystego? Jan Bagatela, Schoenherr

Koniec roku to czas, w którym użytkownicy wieczyści nieruchomości otrzymują wypowiedzenia wysokości opłaty rocznej. Co zrobić, gdy opłata ta zdecydowanie rośnie?

REKLAMA

Kiedy i jak bardzo może wzrosnąć opłata roczna

Opłaty roczne, które użytkownicy wieczyści nieruchomości są zobowiązani uiszczać właścicielowi (Skarbowi Państwa lub jednostce samorządu terytorialnego) stanowią określony ułamek wartości nieruchomości. Zatem zmiana wartości nieruchomości powoduje, że wcześniej ustalona wysokość opłaty rocznej staje się nieodpowiednia, a zmiana tej wysokości wymaga przeprowadzenia sformalizowanej procedury aktualizacyjnej.

Opłata roczna może zostać zaktualizowana nie częściej niż raz na 3 lata, jeżeli wartość nieruchomości ulegnie zmianie (pomijamy tu kwestię zmiany wysokości opłaty w przypadku zmiany stawki procentowej, choć procedura wygląda analogicznie). Procedura aktualizacyjna najczęściej jest wszczynana, gdy właściciel nieruchomości ustali, na podstawie operatu szacunkowego, że nastąpił wzrost wartości nieruchomości. Z oczywistych względów wszczęcie tej procedury przez właściciela w razie obniżenia wartości nieruchomości zdarza się sporadycznie. Właściciel oblicza nową wysokość opłaty na podstawie nowookreślonej wartości nieruchomości oraz dotychczasowej stawki procentowej. Zasadniczo ustawa przewiduje dwa ograniczenia dla wzrostu wysokości opłaty.

Po pierwsze, gdy nowa wysokość opłaty miałaby przewyższać dwukrotność opłaty dotychczasowej skutki aktualizacji muszą być rozłożone w czasie. W takim przypadku w pierwszym roku po dokonaniu aktualizacji opłata jest należna w wysokości dwukrotności opłaty dotychczasowej. W kolejnym roku opłata ta jest zwiększana o połowę różnicy pomiędzy dwukrotnością opłaty dotychczasowej a opłatą w nowej wysokości. Opłata w nowej wysokości w pełni obowiązuje od trzeciego roku po dokonaniu aktualizacji.

Po drugie, na poczet zwiększonej kwoty opłaty powinna zostać zaliczona równowartość nakładów poczynionych przez użytkownika wieczystego na budowę urządzeń infrastruktury technicznej oraz równowartość nakładów koniecznych, podnoszących wartość gruntu. W praktyce kwestia ta jest zazwyczaj przedmiotem rozbieżnych interpretacji użytkownika i właściciela nieruchomości zarówno co do wysokości, jak i zasadności uznania określonych wydatków za nakłady, które powinny być zaliczone na poczet zwiększonej opłaty.

Jak przebiega aktualizacja i możliwość zakwestionowania nowej wysokości opłaty?

Aktualizacja polega na wypowiedzeniu dotychczasowej i zaoferowaniu użytkownikowi wieczystemu nowej wysokości opłaty. Wypowiedzenie powinno być dokonane na piśmie i musi zostać doręczone użytkownikowi wieczystemu najpóźniej 31 grudnia roku poprzedzającego rok, w którym obowiązywać ma nowa wysokość opłaty. Wypowiedzenie powinno zawierać wyjaśnienie sposobu obliczenia wysokości opłaty oraz pouczenie o możliwości i sposobie jego zakwestionowania.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA