PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jak prawo wpłynie na handel? Najważniejsze przepisy, które wchodzą w 2018 roku

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 05 sty 2018 09:56

Jak prawo wpłynie na handel? Najważniejsze przepisy, które wchodzą w 2018 roku Renata Juszkiewicz, prezes POHiD (mat.pras.)

- Na kształt branży w 2018 i kolejnych latach ogromny wpływ będą miały zmiany legislacyjne uchwalone przez Parlament lub będące jeszcze w toku prac - mówi prezes POHiD Renata Juszkiewicz. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji przedstawia zmiany legislacyjne, które będą decydować o rozwoju handlu.

REKLAMA

Podatek galeriowy

Z początkiem roku weszła w życie Ustawa z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2017 r., poz. 2175). Nowa regulacja wprowadza trzy zmiany kluczowe dla przedsiębiorców. Pierwsza z nich to podział źródeł przychodu na te pochodzące z zysków kapitałowych i na pochodzące z działalności gospodarczej. Podział ten wiąże się również z brakiem możliwości pomniejszenia dochodów z jednego źródła o straty z innego źródła. Druga zmiana to wprowadzenie limitu w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodu kosztów usług niematerialnych nabywanych od podmiotów powiązanych lub podmiotów z tzw. rajów podatkowych. Limit ten wynosi 5 proc. EBIDTA dla kosztów usług niematerialnych przekraczających 3 mln zł rocznie. Trzecia zmiana to wprowadzenie minimalnego podatku od nieruchomości komercyjnych w wysokości 0,035 proc.podstawy opodatkowania za każdy miesiąc. Podstawą opodatkowania jest wartość początkowa środka trwałego, ustalana na pierwszy dzień każdego miesiąca wynikającej z prowadzonej ewidencji, pomniejszonej o kwotę 10 mln. zł. Nieruchomościami komercyjnymi są budynki handlowo-usługowe w szczególności centra handlowe, domy towarowe i samodzielne sklepy oraz budynki biurowe. Podatek nie jest pobierany od budynków komercyjnych, od których zaprzestano odpisów amortyzacyjnych, lub budynków biurowych, o ile są wykorzystywane wyłącznie lub głównie do własnych potrzeb podatnika.

System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej (STIR) przeciw wyłudzeniom

W połowie stycznia 2018 r. wejdzie w życie rozwiązanie, które ma ograniczyć wyłudzenia podatku VAT i tzw. karuzele podatkowe. Mowa tu o Systemie Teleinformatycznym Izby Rozliczeniowej (STIR), którego zadaniem będzie analiza ryzyka wykorzystania przez daną firmę infrastruktury bankowej do oszustw podatkowych i ocena transakcji dokonywanych za pomocą rachunków firmowych w bankach lub spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Analiza będzie prowadzona automatycznie na potrzeby działań Krajowej Administracji Skarbowej. W ramach tej analizy na podstawie szerokiego zakresu przesłanek (m.in. ekonomicznych, geograficznych, behawioralnych czy powiązań) będzie określany wskaźnik ryzyka, a jego wzrost w kontekście transakcji przeprowadzanych na rachunku danego przedsiębiorcy może prowadzić do podjęcia interwencji przez organy skarbowe. Krajowa Administracja Skarbowa na podstawie analizy będzie mogła zastosować bardzo ostre sankcje w postaci: blokady rachunków przedsiębiorcy na żądanie Krajowej Administracji Skarbowej na 72 godziny z możliwością przedłużenia do trzech miesięcy; odmowy rejestracji i wykreślenie z urzędu podmiotu, jako podatnika VAT bez konieczności zawiadamiania tego podmiotu. Ustawa została 28 grudnia ub.r. podpisana przez Prezydenta RP.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA