PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jak przygotować się na zmianę ustawy o obrocie ziemią rolną?

  • Autor: Sylwia Czerwik-Drozdowicz, radca prawny, senior associate w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr
  • 11 mar 2016 16:02

Jak przygotować się na zmianę ustawy o obrocie ziemią rolną? Sylwia Czerwik-Drozdowicz, radca prawny, senior associate w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr

Już tylko do 30 kwietnia 2016 r. obowiązują dotychczasowe zasady nabywania nieruchomości rolnych. Nowe regulacje prawne dotyczące obrotu nieruchomościami rolnymi zaproponowało Ministerstwo Rolnictwa. Opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekt ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw 4 marca 2016 r. wpłynął do Sejmu.

REKLAMA

Poza ograniczeniami w obrocie nieruchomościami rolnymi, projekt ustawy przewiduje zupełnie nowe uprawnienia Agencji Nieruchomości Rolnych, które mogą skomplikować transakcje nie tylko na rynku nieruchomości. Nowe przepisy będą miały istotne znaczenie dla udziałowców lub akcjonariuszy spółek prawa handlowego, które są właścicielami nieruchomości rolnych. Definicja nieruchomości rolnej jest na tyle szeroka, że obejmuje również grunty nie wykorzystywane rolniczo stanowiące własność podmiotów, które nie prowadzą działalności rolniczej (przykładowo: grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów jako użytki rolne, dla których nie uchwalono miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego). W praktyce oznacza to, że przepisy ustawy znajdą zastosowanie w wielu transakcjach podmiotów nie związanych z działalnością rolniczą.

Obrót udziałami i akcjami

Zgodnie z projektem ustawy, Agencji Nieruchomości Rolnych przysługiwać ma prawo pierwokupu udziałów lub akcji w spółkach prawa handlowego, które są właścicielami nieruchomości rolnych. Pierwokup wyłączony ma być tylko w przypadku spółek notowanych na giełdzie. Nie będzie zależny od powierzchni nieruchomości rolnych ani od proporcji wartości nieruchomości rolnych posiadanych przez podmiot do wartości całego majątku. Prawo pierwokupu może być egzekwowane nawet w przypadku gdy spółka prowadzi działalność inną niż rolnicza i posiada niewielki zasób nieruchomości sklasyfikowanych jako rolne. Dotyczyć też może każdej transakcji na udziałach lub akcjach, a więc nie będzie ograniczony tylko do transakcji skutkujących przejęciem kontroli nad spółką.

Zobowiązany z tytułu prawa pierwokupu może przystąpić do umowy sprzedaży jedynie pod warunkiem zawieszającym oraz powinien zawiadomić o treści tej umowy uprawnionego. Uprawniony z tytułu pierwokupu jest związany wszystkimi elementami treści umowy sprzedaży zawartej między zbywcą (zobowiązanym) a osobą trzecią, w tym również postanowieniami dotyczącymi ceny oraz wszelkimi dodatkowymi klauzulami umownymi zawartymi w warunkowej umowie sprzedaży.

Dodatkowo, w przypadku zamiaru skorzystania z uprawnień dotyczących nabycia udziałów lub akcji w spółkach prawa handlowego, które są właścicielami nieruchomości rolnych Agencji przysługiwać ma prawo przeglądania ksiąg i dokumentów oraz żądania informacji dotyczących obciążeń i zobowiązań spółki.

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA