PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jak zabezpieczyć należności wynajmującego powierzchnie handlowe

  • Autor: Magdalena Antos - adwokat w kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy
  • 09 sty 2014 10:25

Jak zabezpieczyć należności wynajmującego powierzchnie handlowe

- Zgodnie z art. 670 kodeksu cywilnego wynajmującemu przysługuje ustawowe prawo zastawu na rzeczach ruchomych najemcy wniesionych do przedmiotu najmu, chyba że rzeczy te nie podlegają zajęciu, zgodnie z art. 829 i następnie kodeksu postępowania cywilnego - tłumaczy Magdalena Antos, adwokat w kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

REKLAMA

Zastaw na ruchomościach powstaje z mocy samego prawa. Już sama czynność faktyczna polegająca na wniesieniu przez najemcę rzeczy do lokalu, budynku, pomieszczenia, itp. jest zdarzeniem powodującym powstanie prawa zastawu. Nie jest zatem konieczna żadna dodatkowa umowa pomiędzy stronami.

Rzeczy muszą znajdować się w przedmiocie najmu, stanowić własność lub współwłasność najemcy oraz podlegać zajęciu w drodze egzekucji. Jest to istotne z uwagi na częste w praktyce przypadki korzystania przez najemców z leasingu, kredytu bankowego czy wydzierżawiania sprzętu lub wyposażenia, co powoduje że najemcy nie mają tytułu własności do rzeczy.

Zastaw na ruchomościach wniesionych przez najemcę do przedmiotu najmu zabezpiecza tylko i wyłącznie należności wynikające z czynszu oraz świadczenia dodatkowe, z którymi najemca zalega nie dłużej niż rok. Za świadczenia dodatkowe można uznać na przykład opłaty związane z eksploatacją lokalu, bieżącymi remontami czy sprzątaniem. Z sumy uzyskanej ze sprzedaży rzeczy wynajmujący otrzyma tylko należności za ostatni rok wraz z odsetkami.

W praktyce dla wynajmującego powierzchnie komercyjne prawo zastawu będzie możliwe na sprzęcie, wyposażeniu, samochodach czy środkach pieniężnych.

Prawo zastawu jest skuteczne tak długo jak długo rzeczy pozostają w przedmiocie najmu i wygasa, gdy rzeczy zostaną z niego usunięte. Wynajmujący utraci więc zabezpieczenie swoich wierzytelności w momencie usunięcia przez najemcę rzeczy z przedmiotu najmu.

Jak zatem skutecznie wykonać prawo zastawu i czy wynajmujący ma uprawnienia by nie dopuścić do wyniesienia rzeczy z przedmiotu najmu? Otóż, zgodnie z art. 671 § 2 kodeksu cywilnego, wynajmujący może sprzeciwić się usunięciu rzeczy i zatrzymać je na zabezpieczenie swoich roszczeń. Ważne jest, że w takiej sytuacji wynajmujący zatrzymuje rzeczy na własne niebezpieczeństwo. Ma on więc obowiązek przechowania rzeczy, a także ciąży na nim ryzyko przypadkowej ich utraty lub uszkodzenia. W praktyce może się jednak okazać, iż zastaw na ruchomościach będzie jedynym realnym środkiem na odzyskanie należności z tytułu czynszu lub świadczeń dodatkowych. Należy zwrócić uwagę, że samo zatrzymanie nie uprawnia wierzyciela do zaspokojenia się z rzeczy na przykład w drodze sprzedaży. Jeśli najemca nie uiści zaległego czynszu, a wierzyciel znalazł się w posiadaniu ruchomości, to by odzyskać należności musi posiadać tytuł wykonawczy i złożyć do komornika wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego z ruchomości. W tym celu, na etapie zawierania umowy najmu, wynajmujący może zażądać od najemcy dobrowolnego poddania się egzekucji w formie aktu notarialnego, w trybie art. 777 kodeksu postępowania cywilnego.

  • 1
  • 2
  • Olga Z. 2015-07-08 10:12:38
    prawo zatrzymania cudzej rzeczy przydaje się nie tylko w przypadku najmu. może to być też pożyczka, niewywiązanie z umowy itp. (dobry tekst o tym dla zainteresowanych tutaj: eporady24.pl/prawo_zatrzymania_cudzej_rzeczy,artykuly,4,47,422.html) moim zdaniem w tej kwestii nasze prawo jest sprawiedliwe :)

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA