PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jak zatrudniać obcokrajowców?

  • Autor: adwokat Karolina Schiffter, Raczkowski Paruch sp.k.
  • 09 lut 2017 13:30

Jak zatrudniać obcokrajowców? Fot. Fotolia

W biurach, hotelach i sklepach rośnie liczba zatrudnionych cudzoziemców. Zawieranie umów z obcokrajowcami powoduje pewne dodatkowe obowiązki dla firm. Pracodawca musi upewnić się, że przyszły pracownik może przebywać i pracować legalnie w Polsce - radzi adwokat Karolina Schiffter.

REKLAMA

Do cudzoziemców wykonujących pracę w polskich firmach stosuje się polskie przepisy prawa pracy, w tym przede wszystkim kodeks pracy. Pracodawcę obciążają dokładnie te same obowiązki, co w odniesieniu do polskich pracowników. Na przykład, przy podpisywaniu z cudzoziemcem umowy o pracę pracodawca musi pamiętać o zawarciu umowy na piśmie i uwzględnieniu w niej miejsca wykonywania pracy, rodzaju pracy, wynagrodzenia i czasu pracy. Ponadto, umowa zawierana z cudzoziemcem musi być dodatkowo napisana w języku dla niego zrozumiałym. Można zawrzeć umowę z cudzoziemcem tylko w języku obcym (np. po ukraińsku), jeżeli cudzoziemiec o to poprosi i pracodawca pouczy pracownika, że ma prawo do podpisania także polskiej umowy.

W związku z zatrudnieniem cudzoziemca na polskim pracodawcy spoczywają też inne pozakodeksowe obowiązki. Należy bowiem uzyskać dla niego zezwolenie na pracę, a także upewnić się, czy cudzoziemiec może legalnie przebywać w Polsce.

W celu uzyskania zezwolenia na pracę, pracodawca zobowiązany jest złożyć odpowiedni wniosek do wojewody. Do wniosku należy załączyć także zaświadczenie od starosty wykazujące, że pracodawca nie mógł znaleźć na lokalnym rynku pracy odpowiedniej osoby na stanowisko, na które chce zatrudnić cudzoziemca (są wyjątki od tego obowiązku). Okres oczekiwania na decyzję zależy od danego urzędu, zwykle postępowanie trwa 1-3 miesięcy. Zezwolenie takie wydawane jest dla konkretnego cudzoziemca i pracodawcy na okres maksymalnie 3 lat i może być przedłużane. Jeżeli cudzoziemiec posiada zezwolenie na pracę u innej firmy, to zmiany pracodawcy powoduje konieczność uzyskania nowego zezwolenia.

Zamiast zezwolenia na pracę można dla obywateli państw naszych wschodnich sąsiadów, np. Ukrainy, zarejestrować w powiatowym urzędzie pracy oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy. Jest to uproszczona procedura legalizowania pracy, a uzyskanie takiego oświadczenia trwa, w zależności od urzędu, do 2 tygodni. Na podstawie oświadczenia obcokrajowiec może pracować tylko 6 miesięcy w każdym 12-miesięcznym okresie, niezależnie od liczby pracodawców. Aby kontynuować pracę z cudzoziemcem, należy przed upływem ważności oświadczenia uzyskać dla niego zezwolenie na pracę.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA