PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jak zmienić przeznaczenie działek rolnych

  • Autor: dr Jan Wszołek, adwokat, senior associate w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr
  • 16 maj 2016 13:01

Jak zmienić przeznaczenie działek rolnych dr Jan Wszołek, adwokat, senior associate w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr

Wobec uchwalenia nowych przepisów wprowadzających istotne ograniczenia w obrocie nieruchomościami rolnymi, problematyka zmiany przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze zyska na znaczeniu.

REKLAMA

Wobec uchwalenia nowych przepisów wprowadzających istotne ograniczenia w obrocie nieruchomościami rolnymi, problematyka zmiany przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze niewątpliwie zyska na znaczeniu. Kluczowe dla inwestorów zamierzających realizować inwestycje na gruntach rolnych regulacje zawarte są przepisach ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, które kilka miesięcy temu zostały kolejny raz znowelizowane. Definiują one nieruchomość rolną bardzo szeroko (przede wszystkim jest to grunt sklasyfikowany jako użytek rolny w ewidencji gruntów, niezależnie od przeznaczenia w planie miejscowym), co oznacza, że przepisy ustawy znajdują zastosowanie przy realizacji wielu inwestycji.

Na podstawie przepisów powołanej ustawy grunty rolne najwyższych klas podlegają szczególnej, ustawowej ochronie. Przepisy UGRiL regulują procedurę zmiany przeznaczenia gruntów (na etapie planowania przestrzennego) oraz procedurę wyłączenia ich z produkcji rolniczej (na etapie budowy).

Zmiana przeznaczenia gruntu rolnego na cele nierolnicze

Pierwszym etapem jest zmiana przeznaczenia gruntu rolnego na cele nierolnicze. Procedura ma miejsce, gdy grunty rolne są przeznaczone na cele rolnicze w planie miejscowym albo znajdują się na terenie nieobjętym planem miejscowym. Przebieg procedury i konieczność jej przeprowadzenia są uzależnione od klasy użytków rolnych oraz od położenia nieruchomości. Inaczej wygląda procedura dla gruntów rolnych klas I-III oraz IV-VI, a także inaczej w przypadku gruntów położonych na terenach miast.

Zmiana przeznaczenia gruntów rolnych klasy I-III

Zmiana przeznaczenia gruntów rolnych klasy I-III na cele nierolnicze wymaga, co do zasady, zgody ministra właściwego do spraw rolnictwa i może nastąpić wyłącznie na podstawie planu miejscowego.

W październiku 2015 roku weszła w życie nowelizacja UGRiL, zgodnie z którą zgoda ministra nie jest wymagana, jeżeli grunty rolne klas I-III spełniają łącznie następujące kryteria (art. 7 ust. 2a UGRiL):

- co najmniej połowa powierzchni każdej zwartej części gruntu zawiera się w obszarze zwartej zabudowy (przy czym - zwarta zabudowa to zgrupowanie nie mniej niż 5 budynków, za wyjątkiem budynków o funkcji wyłącznie gospodarczej, pomiędzy którymi największa odległość sąsiadujących ze sobą budynków nie przekracza 100 m, a obszar zwartej zabudowy to obszar wyznaczony przez obwiednię prowadzoną w odległości 50 m od zewnętrznych krawędzi skrajnych budynków tworzących zwartą zabudowę lub po zewnętrznych granicach działek, na których położone są te budynki, jeśli ich odległość od tych granic jest mniejsza niż 50 m);

  • E 2017-03-20 00:39:10
    Zmiana przeznaczenia i wyłączenie z produkcji rolnej nie załatwia sprawy. Wyłącza się tylko grunt pod budynek, a ogródek zostaje rolny. Taka działka nadal podlega przepisom tzw. ustawy o obrocie ziemia i może być sprzedana wyłącznie rolnikowi. Zablokowane całkowicie możliwość zakupu działki pod budowę domu na terenach bez mpzp.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA