PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jakie są podatkowe konsekwencje przedterminowego wypowiedzenia umowy najmu?

  • Autor: propertynews.pl
  • 10 sty 2017 14:10

Jakie są podatkowe konsekwencje przedterminowego wypowiedzenia umowy najmu? fot. Pixabay

Kwoty otrzymane z tytułu wcześniejszego wypowiedzenia umowy najmu, powodują u wynajmującego konieczność wykazania przychodu podatkowego. Niemniej jednak wydaje się, że wynajmujący będzie zobowiązany zapłacić CIT do urzędu skarbowego dopiero po otrzymaniu zapłaty - wyjaśnia Artur Gawiński, doradca podatkowy, partner w kancelarii Galt.

REKLAMA

Jak tłumaczą eksperci z kancelarii Galt, problematyczne jest rozstrzygnięcie, czy dłużnik powinien mieć możliwość pomniejszenia przychodów podatkowych o wydatki poniesione na wycofanie się z niekorzystnych zobowiązań umownych. - Praktyka interpretacyjna organów podatkowych i sądów administracyjnych jest w tym zakresie rozbieżna. Zdaniem organów podatkowych, samo działanie polegające na odstąpieniu od umów nieuzasadnionych ekonomicznie, nie jest wystarczającą przesłanką do zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych. Opinii organów podatkowych nie podzielają sądy, wśród których przeważa stanowisko, że dłużnik nie może ponosić negatywnych konsekwencji podatkowych w sytuacji, gdy będzie próbował minimalizować straty prowadzonej przez siebie działalności - mówi Artur Gawiński, doradca podatkowy, partner w kancelarii Galt.

W jaki sposób można odzyskać CIT i VAT od zaległego czynszu VAT? - Jeżeli najemca nie płaci wynajmującemu czynszu, to co do zasady może odzyskać VAT z wystawionych faktur po upływie 150 dni. W tym samym czasie najemca musi zwrócić go do urzędu skarbowego. Jeżeli 150 dzień przypadnie jednak w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, sytuacja się odwróci: wynajmujący nie będzie mógł odzyskać VAT, a najemca nie będzie go musiał oddawać do urzędu - mówi Julita Skórnicka, konsultant podatkowy w kancelarii Galt. - W przypadku podatku dochodowego rozpoczęcie postępowania restrukturyzacyjnego jest jednym z tych przypadków, które pozwolą wynajmującemu odzyskać zapłacony CIT od zaległego czynszu - dodaje.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA