PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jeden z planów zagospodarowania przestrzennego w Krakowie unieważniony

  • Autor: PAP
  • 20 sty 2015 16:58

Wyrok NSA dotyczący miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Młynówki Królewskiej w Krakowie może spowodować lawinę podobnych spraw sądowych i unieważnienie kolejnych planów - obawiają się radni PiS.

REKLAMA

"Krakowowi grozi zmarnowanie wysiłków i pieniędzy przeznaczonych na przygotowanie uchwalonych do tej pory planów" - mówił we wtorek na konferencji prasowej radny Wojciech Kolarski (PiS). "Myślę, że potencjalnych zainteresowanych unieważnieniem planów może być sporo" - dodał, przypominając, że wokół większości planów toczyły się zażarte dyskusje i spory.

Radni PiS chcą, by na najbliższej sesji Rady Miasta Krakowa, 28 stycznia, prezydent przedstawił informacje, jakie konsekwencje może mieć dla miasta wyrok NSA oraz ocenę stosowanej w mieście procedury uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Rada Miasta Krakowa uchwaliła plan zagospodarowania "Młynówka Krakowska - Grottgera" w 2012 r. NSA podtrzymał w ubiegły piątek wcześniejszy wyrok WSA unieważniający plan. Uznał, że przyjęto go niezgodnie z prawem. Chodzi o to, że uwagi zgłoszone przez mieszkańców do planu i nie uwzględnione znalazły się w załączniku do tej uchwały, tymczasem powinny być zawarte w osobnej uchwale.

"Do tej pory w Krakowie nie podważano planów z tego powodu" - mówił szef klubu radnych PiS i wiceprzewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska Rady Miasta Włodzimierz Pietrus. Dodał, że już w 2010 r. PiS zwracał się do prezydenta z pytaniami, czy obowiązująca w mieście procedura planistyczna jest poprawna i wnosił o sporządzenie w tej sprawie zewnętrznej opinii prawnej. "Otrzymaliśmy wtedy odpowiedź, że sporządzanie takiej opinii nie jest uzasadnione, bo urząd dysponuje fachowcami. To uśpiło naszą czujność" - mówił Pietrus.

Dodał, że ponowne uchwalenie planu miejscowego wymaga przejścia całej, trwającej ok. 1,5 roku procedury. Dodatkowo część planów została przyjęta jeszcze przed uchwaleniem nowego Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i teraz musiałyby być one zmieniane.

"Obawiamy się, że losy planu zagospodarowania przestrzennego dla Młynówki może podzielić także Studium. To byłaby katastrofa" - mówił Pietrus.

Według radnych PiS prezydent miasta powinien zaproponować taki sposób uchwalania planów, żeby nie można było ich było podważyć z powodów proceduralnych.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA