PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jeden z planów zagospodarowania przestrzennego w Krakowie unieważniony

  • Autor: PAP
  • 20 sty 2015 16:58

Wyrok NSA dotyczący miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Młynówki Królewskiej w Krakowie może spowodować lawinę podobnych spraw sądowych i unieważnienie kolejnych planów - obawiają się radni PiS.

REKLAMA

"Krakowowi grozi zmarnowanie wysiłków i pieniędzy przeznaczonych na przygotowanie uchwalonych do tej pory planów" - mówił we wtorek na konferencji prasowej radny Wojciech Kolarski (PiS). "Myślę, że potencjalnych zainteresowanych unieważnieniem planów może być sporo" - dodał, przypominając, że wokół większości planów toczyły się zażarte dyskusje i spory.

Radni PiS chcą, by na najbliższej sesji Rady Miasta Krakowa, 28 stycznia, prezydent przedstawił informacje, jakie konsekwencje może mieć dla miasta wyrok NSA oraz ocenę stosowanej w mieście procedury uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Rada Miasta Krakowa uchwaliła plan zagospodarowania "Młynówka Krakowska - Grottgera" w 2012 r. NSA podtrzymał w ubiegły piątek wcześniejszy wyrok WSA unieważniający plan. Uznał, że przyjęto go niezgodnie z prawem. Chodzi o to, że uwagi zgłoszone przez mieszkańców do planu i nie uwzględnione znalazły się w załączniku do tej uchwały, tymczasem powinny być zawarte w osobnej uchwale.

"Do tej pory w Krakowie nie podważano planów z tego powodu" - mówił szef klubu radnych PiS i wiceprzewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska Rady Miasta Włodzimierz Pietrus. Dodał, że już w 2010 r. PiS zwracał się do prezydenta z pytaniami, czy obowiązująca w mieście procedura planistyczna jest poprawna i wnosił o sporządzenie w tej sprawie zewnętrznej opinii prawnej. "Otrzymaliśmy wtedy odpowiedź, że sporządzanie takiej opinii nie jest uzasadnione, bo urząd dysponuje fachowcami. To uśpiło naszą czujność" - mówił Pietrus.

Dodał, że ponowne uchwalenie planu miejscowego wymaga przejścia całej, trwającej ok. 1,5 roku procedury. Dodatkowo część planów została przyjęta jeszcze przed uchwaleniem nowego Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i teraz musiałyby być one zmieniane.

"Obawiamy się, że losy planu zagospodarowania przestrzennego dla Młynówki może podzielić także Studium. To byłaby katastrofa" - mówił Pietrus.

Według radnych PiS prezydent miasta powinien zaproponować taki sposób uchwalania planów, żeby nie można było ich było podważyć z powodów proceduralnych.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA