PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jest zielone światło dla ustawy Prawo budowlane

 • Autor: PAP
 • 20 lut 2015 07:38

Sejmowa komisja infrastruktury zarekomendowała w czwartek przyjęcie przez Sejm 16 z 17 poprawek Senatu zgłoszonych do ustawy Prawo budowlane. Kluby parlamentarne PO, PiS i PSL zapowiedziały, że poprą senackie poprawki.

REKLAMA

Senat zgłosił 17 poprawek do ustawy Prawo budowlane, którą Sejm przegłosował 15 stycznia. Komisja infrastruktury, która w czwartek przedstawiła sprawozdanie do uchwały Senatu postanowiła przyjąć 16 z nich i odrzucić poprawkę nr 5 - taką też rekomendację przedstawiła posłom.

W poprawce nr 5 Senat chciał, aby procedurą zgłoszenia (czyli bez wymogu pozwolenia na budowę) objęta była budowa wszystkich małych ganków i oranżerii, oczyszczalni ścieków oraz basenów i oczek wodnych, a nie jak dotychczas - tylko obiektów przydomowych. Zdaniem Senatu nie ma bowiem uzasadnienia, aby ganek o powierzchni zabudowy do 35 m2, oczyszczalnia ścieków o wydajności do 7, 50 m3 albo basen lub oczko wodne o powierzchni do 50 m2 usytuowane przy domu podlegały jedynie zgłoszeniu, podczas gdy takie same obiekty budowlane o identycznych parametrach, tyle że budowane w innym miejscu, wymagały pozwolenia na budowę. Komisja infrastruktury nie poparła jednak tego stanowiska.

Z ważniejszych poprawek Senatu, które komisja już przyjęła, trzeba wymienić tę dotyczącą wykreślenia z listy budynków niewymagających pozwolenia na budowę parterowych budynków handlowych lub usługowych o powierzchni do 35 m2. "Budynki handlowe i usługowe, bez względu na ich wielkość, stanowią bardzo ważny element przestrzeni publicznej, istotnie wpływając na ład przestrzenny. Obiekty te, niezależnie od swej kubatury i wielkości działki, na której są wzniesione, determinują bowiem dalsze zagospodarowanie i sposób użytkowania terenu" - napisali senatorowie w uzasadnieniu swojej uchwały i ten argument podzielili posłowie komisji infrastruktury.

Senat chce też, by przywrócić obowiązek zawiadomienia o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych, dla których wymagane jest pozwolenie na budowę albo objętych procedurą zgłoszenia z projektem budowlanym, a także, aby w rejestrze wniosków o pozwolenie na budowę i decyzji o pozwoleniu na budowę zamieszczane były informacje dotyczące kubatury budynku - te poprawki także poparła komisja poselska.

Podczas dyskusji po sprawozdaniu komisji przedstawiciele klubów poselskich PO, PiS, PSL zapowiedzieli, że ich kluby porą poprawki zgłoszone przez Senat. PO i PSL zapowiedziały jednak, że nie będzie to dotyczyło wspomnianej poprawki nr 5.

 • 1
 • 2
 • Jacek30 2015-02-22 17:46:14
  Kicha.
  Akurat ten ostatni przepis tj. o składaniu oświadczeń o zapewnieniu energii itd. jest sensowny bo za inwestycje bierze się coraz więcej ludzi nie znających w ogóle tematu. Kto nie musiał walczyć z energetyką o warunki przyłączenia a później przyłączenie ten się nadzieje na tym przepisie na bank.
  Później będzie płacz i zgrzytanie zębów, bo domek bez prądu stoi pół roku ,albo gazu nie ma, albo możliwości podpięcia wody...

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA