PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

KE przedstawiła plan ws. ujednolicenia bazy podatku dla firm w UE

  • Autor: PAP
  • 17 cze 2015 16:51

KE zaprezentowała w środę plan działań ws. reformy systemu opodatkowania przedsiębiorstw w UE. Jej fundamentem ma być wprowadzenie na szczeblu unijnym systemu wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania dla firm. Ma to pomóc w walce z unikaniem podatków.

REKLAMA

"Obywatele nie mogą dłużej akceptować tego, że niektóre firmy unikają płacenia podatków, a niektóre systemy podatkowe zachęcają je, by to robiły" - mówił na konferencji prasowej w Brukseli unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici.

Pomysł nie jest nowy, gyż Komisja Europejska już w 2011 r. proponowała wspólną skonsolidowaną bazę podatkową dla firm (Common Consolidated Corporate Tax Base - CCCTB). Państwa członkowskie nie były jednak zainteresowane wdrożeniem tych rozwiązań. Część z nich - jak wykazały dziennikarskie śledztwa - wykorzystywała bowiem różnice w przepisach, by przyciągać do siebie korporacje, oferując im specjalne przywileje podatkowe.

Wspólna baza podatkowa nie oznacza propozycji wprowadzenia we wszystkich państwach UE jednej stawki podatku CIT. "Chcę jasno powiedzieć, że Komisja nie proponuje minimalnych stawek opodatkowania, ale jest nie do zaakceptowania, że niektóre międzynarodowe korporacje osiągają duże zyski w UE, ale nie odprowadzają u nas w ogóle podatków lub płacą bardzo niskie" - oświadczył komisarz.

Opodatkowanie przedsiębiorstw należy do kompetencji państw członkowskich, a różnice w stawkach są elementem konkurencji w ramach "28". Moscovici ocenił, że zagrożeniem dla suwerenności państw członkowskich jest "chaotyczne współistnienie 28 narodowych systemów podatkowych", a nie próba ich uporządkowania.

Propozycja dyrektywy o wspólnej podstawie opodatkowania z 2011 r., którą KE teraz odkurza, dopuszcza, by przedsiębiorstwa mogły składać jedną deklarację podatkową oraz konsolidować zyski i straty osiągnięte w różnych krajach. Następnie państwa, gdzie firmy prowadzą interesy, dzieliłyby się między sobą podstawą opodatkowania według aktywów, sprzedaży i siły roboczej. Potem każde z nich stosowałoby własną stawkę podatkową.

Plan działań przewiduje przywrócenie związku między miejscem, gdzie faktycznie prowadzona jest działalność gospodarcza, a opodatkowaniem. Chodzi o to, by uniemożliwić przesuwanie zysków między krajami i w czasie, co sprzyja obniżaniu wymiaru płaconych podatków.

Komisja przekonuje, że chociaż negocjacje w tej sprawie stanęły w miejscu, obecnie jest ogólna zgoda, że muszą być wznowione. Teraz jednak prace mają być prowadzone tak, by CCCTB była wprowadzana stopniowo, "krok po kroku". Najtrudniejszy element negocjacji, czyli kwestia konsolidacji bazy podatkowej, ma być rozstrzygnięty "w drugim kroku". Propozycja w tej sprawie ma być przedstawiona w 2016 r.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA