PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kiedy przyjdzie czas na upowszechnianie REIT-ów?

  • Autor: PAP
  • 06 lip 2017 08:23

Kiedy przyjdzie czas na upowszechnianie REIT-ów?

Obecny czas to nie najlepszy moment na upowszechnianie REIT-ów, bo przy niskich stopach procentowych w bankach mogą zostać potraktowane jako okazja do lepszego lokowania pieniędzy, co może być iluzją - mówił prezes NBP Adam Glapiński na środowej konferencji po posiedzeniu RPP.

REKLAMA

Glapiński był pytany o krytyczną opinię NBP do projektu ustawy o spółkach wynajmu nieruchomości (tzw. REIT-ach), którą bank centralny przesłał do pracującego nad projektem Ministerstwa Finansów. Przyznał, że NBP opiniuje projekty ustaw i zaopiniował też projekt ustawy o REIT-ach, przedstawiając swoje uwagi.

Sprowadzają się one do tego, mówił, że o ile "REIT-y same w sobie są dobre i wzbogacają rynek kapitałowy", sprawdziły się zwłaszcza w USA, to jednak "nie ma rzeczy doskonałych na tym świecie, może poza niektórymi osobami".

W przypadku wprowadzania tego mechanizmu w Polsce problem "leży w szczegółach". "Wskazujemy, że nie jest to najlepszy moment" - zaznaczył prezes NBP.

Są bowiem, dodał, bardzo niskie realne stopy procentowe i drobni ciułacze szukają atrakcyjniejszych lokat, niż oferują banki. "Istnieje w tej sytuacje zagrożenie, że mogą pojawić się jakieś iluzje o lepszych przychodach" - mówił Glapiński. Tego należy się obawiać, zwłaszcza po doświadczeniach m.in. z Amber Gold.

Zagrożenie jest tym większe, że "słowo nieruchomości ma dla przeciętnego zjadacza chleba taki błysk i taką atrakcyjność jak słowo złoto". Tymczasem inwestycja w nieruchomości jest korzystna i bezpieczna, ale "nie zawsze i nie w każdej sytuacji".

Dlatego, zdaniem NBP, REIT-y powinny być raczej "polem do inwestycji dla graczy i instytucji, które są zorientowane". Natomiast "zwykli ciułacze" powinni bardziej na nie uważać. Jeśli bowiem utracą swoje środki, będą mieli pretensje do państwa, w tym do NBP.

REIT-y, zaznaczył Glapiński, oczywiście powinny być wprowadzane, ale "w odpowiedni sposób, z odpowiednimi bezpiecznikami".

Przygotowywany w MF projekt proponuje m.in. korzystne rozwiązania podatkowe dla spółek prowadzących działalność na rynku nieruchomości. Dochody z wynajmu nieruchomości - niepomniejszone jednak o odpisy amortyzacyjne - podlegałyby opodatkowaniu stawką w wysokości 8,5 proc. uzyskanych z tego źródła. Z kolei dywidendy uzyskiwane przez inwestorów podlegałyby zwolnieniu z opodatkowania podatkiem PIT i CIT.

Zmiany mają stymulująco wpłynąć na gospodarkę, zwiększyć dochody gospodarstw domowych, a także mają wyrównywać szanse polskich inwestorów wewnątrz Unii Europejskiej. Projekt REIT-ów zostanie wprowadzony "po to, aby część z 800 mld złotych, które dziś leżą uśpione na depozytach bankowych osób fizycznych, przekierować na inwestycje mieszkaniowe" - tłumaczył jakiś czas temu prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA