PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kielce podniosą podatek od nieruchomości

  • Autor: PAP
  • 12 lis 2015 08:15

Kielce podniosą podatek od nieruchomości Fot. Fotolia

Ok. 11 mln zł dodatkowych dochodów w budżecie Kielc na 2016 r. ma przynieść planowana przez władze miasta podwyżka podatków od nieruchomości. Pomysł krytykują radni - w ich opinii brakujących pieniędzy trzeba szukać w oszczędnościach działalności miejskich instytucji.

REKLAMA

O propozycji zamian stawek w podatkach od nieruchomości dyskutowano we wtorek podczas posiedzenia Komisji Budżetu i Finansów Rady Miasta.

W rozmowie z dziennikarzami przed posiedzeniem komisji, skarbnik miasta Barbara Nowak przypomniała, że samorząd podnosił podatek dla osób fizycznych ostatnio w 2008 r. - stawki te obowiązywały od 2009 r. Dla przedsiębiorców było to w 2011 r. - nowe stawki funkcjonowały od 2012 r. Jak dodała, stawki podatków od nieruchomości w Kielcach zawsze były dużo niższe, niż pozwalały na to przepisy i mniejsze w porównaniu do miast podobnej wielkości.

Po raz pierwszy władze Kielc proponują zastosowanie maksymalnych stawek podatków, określonych w corocznym obwieszczeniu ministra finansów regulującym tę kwestię. "To nie jest tak, że proponujemy złe wyjścia mieszkańcom. To konsekwencja polityki prowadzonej od lat, związanej z gospodarowaniem pieniędzmi w jednostkach samorządu terytorialnego. Ciągle przybywa nam zadań, a nie idą za nimi odpowiedniej wysokości środki finansowe z budżetu państwa i musimy je uzupełniać z naszego budżetu" - podkreśliła Nowak.

Jako mówiła skarbnik, taką dziedziną jest m.in. pomoc społeczna i edukacja. Jak zauważyła, w związku z nowymi przepisami miasto będzie musiało zatrudnić w szkołach dodatkowych pedagogów, którzy mają sprawować bezpośrednią opiekę nad dziećmi z określonymi schorzeniami rozwojowymi. Chodzi także o uzupełnienie kadry nauczycielskiej w klasach 1-3 szkół podstawowych, w związku z obowiązkiem szkolnym 6-latków oraz o zapewnienie dzieciom opieki w świetlicach.

Według magistratu, podwyższenie podatków uzupełni budżet Kielc o 11 mln zł.

Podczas posiedzenia komisji Nowak przedstawiła przykładowe wyliczenia, w jaki sposób zmienią się stawki podatków w skali roku, dla różnych grup mieszkańców.

Przykładowo: właściciel 50-metrowego mieszkania zapłaci o 12 zł więcej, właściciel domu o pow. 220 metrów kw. - o 107 zł; przedsiębiorca posiadający budynek wielkości 200 mkw. - o 565 zł, duży przedsiębiorca - prawie 16 tys. zł więcej. Największa różnica jest w podatku dla dużych galerii handlowych - ponad 237 tys. zł więcej, w stosunku do opłaty z 2015 r.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA