PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kielce podwyższą podatek od nieruchomości

  • Autor: PAP
  • 19 lis 2015 16:48

Kielce podwyższą podatek od nieruchomości Fot. Fotolia

Radni Kielc przyjęli w czwartek uchwałę podwyższającą od 2016 r. w mieście podatki od nieruchomości - ma to przynieść o ok. 7 mln zł więcej dochodów do budżetu. Po dyskusji zgodzili się na stawki mniejsze o 30 proc., niż zakładała pierwotna propozycja prezydenta Wojciecha Lubawskiego.

REKLAMA

Władze Kielc planowały zastosowanie maksymalnych stawek podatków, określonych w corocznym obwieszczeniu ministra finansów regulującym tę kwestię. Zmiany miały uzupełnić przyszłoroczny budżet Kielc o 11 mln zł.

Prezentująca podczas sesji pierwotny projekt uchwały, dyrektor Wydziału Podatków Urzędu Miasta Dorota Polak podkreślała, że Kielce mają jedne z najniższych stawek podatków od nieruchomości, w stosunku do innych miast wojewódzkich.

Przedstawiła przykładowe wyliczenia, jak zmieniłyby się opłaty podatkowe dla różnych grup w skali roku. Przykładowo: przedsiębiorca, dysponujący lokalem o powierzchni dwustu metrów kw. i stumetrową działką, miałby płacić 5017 zł, czyli o 565 złotych więcej niż w tym roku. Galeria handlowa, która teraz płaciła 1,9 mln zł, zapłaciłaby o 237 tys. zł więcej. "Zmiany są już przewidziane w budżecie. Jeżeli państwo nie przegłosujecie tej uchwały, to trzeba będzie "ciąć" z wydatków bieżących, z tzw. finansowania rzeczy nieobowiązkowych. To m.in. dofinansowanie klubów seniora, karty dużej rodziny, szczepień, mieszkań chronionych, świetlic środowiskowych, dożywiania ubogich" - podkreśliła Polak.

Propozycję skrytykowali m.in. radni SLD. Przewodniczący komisji budżetu i finansów rady Marcin Chłodnicki przypomniał, że komisja negatywnie zaopiniowała projekt uchwały. "Od lat zastanawiamy się w Kielcach, co zrobić by zostawali tu młodzi ludzie, by ściągnąć inwestora, by lokalni przedsiębiorcy byli w stanie zatrudniać ludzi i się rozwijać. Sadzę, że podwyższenie podatków im wszystkim, jest całkowitym zaprzeczeniem zasad tej strategii" - argumentował.

Także przedstawiciel PiS Jarosław Karyś, negatywnie odniósł się do pomysłu maksymalnej podwyżki stawek. "Wydaje się, że nie zostały przeanalizowane wszelkie możliwości oszczędności w wydatkach bieżących, które by te podwyżkę zatrzymały" - ocenił.

Radna PO, Katarzyna Zapała podkreśliła, że trzeba znaleźć źródła dochodu, by zabezpieczyć wydatki bieżące samorządu, ale apelowała, by nie robić tego w formule "nagłej eskalacji kosztów". Według radnej system podatkowy powinien być przejrzysty i prosty, i trzeba nad nim dyskutować dłużej, niż przez dwa tygodnie, odkąd urzędnicy ratusza przedstawili projekt zmian.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA