PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Komisja Europejska przedstawia projekt nowego trybunału inwestycyjnego

  • Autor: PAP
  • 17 wrz 2015 08:03

Unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem przedstawiła w środę propozycję stworzenia dwustronnego trybunału inwestycyjnego do rozstrzygania sporów państwo-inwestor pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi.

REKLAMA

Propozycja ta po zaakceptowaniu przez państwa członkowskie oraz Parlament Europejski zostanie przedstawiona Stanom Zjednoczonym w ramach trwających negocjacji nad transatlantyckim partnerstwem handlowym i inwestycyjnym (znanym jako TTIP).

Ma ona stanowić także model dla innych unijnych porozumień o wolnym handlu z krajami trzecimi, takimi jak Japonia czy Chiny. Ponadto w dalszej perspektywie UE będzie dążyć do stworzenia podobnego wielostronnego trybunału międzynarodowego do rozstrzygania sporów pomiędzy inwestorami a rządami.

Nowy system, który zakłada m.in. stworzenie trybunału pierwszej instancji oraz organu apelacyjnego, ma zastąpić szeroko krytykowany w Unii Europejskiej mechanizm arbitrażowego rozstrzygania sporów między państwami a inwestorami, w skrócie ISDS.

"Po licznych konsultacjach okazało się, że stary system rozstrzygania sporów nie cieszy się już zaufaniem społecznym" - przyznała Malmstroem. "Chcemy stworzyć nowy system, który przywróci to zaufanie mieszkańców UE do narodowych lub międzynarodowych sądów (rozstrzygających tego typu spory)" - dodała.

Zdaniem Malmstroem propozycja Komisji gwarantuje stworzenie nowego, "nowoczesnego systemu sądów inwestycyjnych, podlegających prawu narodowemu oraz kontroli publicznej.""To będzie publiczny, a nie jak dotychczas prywatny system arbitrażu" - podkreśliła komisarz.

Propozycja KE, która formalnie nie jest aktem legislacyjnym, zakłada utworzenie trybunału pierwszej instancji składającego się z 15 wysoko wykwalifikowanych sędziów mianowanych wspólnie przez UE i USA. Pięciu z nich ma pochodzić z UE (procedura współdecyzji), pięciu z USA oraz pozostałych pięciu z krajów trzecich. Sprawy będą rozpatrywane przez trzech losowo wybieranych sędziów - jest to istotna zmiana, zdaniem ekspertów komisyjnych, która doprowadzi do zaprzestania praktyk, kiedy to inwestor miał prawo wyboru arbitrów.

Organ apelacyjny ma sie składać z 6 sędziów (po dwóch z każdej ze stron oraz dwóch z krajów trzecich). Zasady jego działania będą oparte na tych obowiązujących w Organie Apelacyjnym Międzynarodowej Organizacji Handlu (WTO).

Całość kosztów działania obu instancji szacowana jest przez komisyjnych ekspertów na 3 mln euro. "Koszty te będą w równych częściach pokryte przez UE oraz USA" - zaznaczył ekspert Komisji. "Sędziowie będą opłacani przez obie strony i nie będą otrzymywać, jak odbywa się to obecnie, procentowej gratyfikacji od wysokości zasądzonego odszkodowania" - dodał.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA