PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Komisja parlamentarna przeciwna uregulowaniu dominanty przestrzennej w nowej ustawie

  • Autor: PAP
  • 17 lut 2015 17:02

Kategoria tzw. dominanty przestrzennej, czyli dużych obiektów wyróżniających się wizualnie w otoczeniu, a także ograniczenia związane z ich budową, nie powinny być uregulowane w ustawie krajobrazowej - uważa podkomisja nadzwyczajna pracująca nad projektem ustawy.

REKLAMA

We wtorek podkomisja nadzwyczajna rozpatrywała prezydencki projekt ustawy mający wzmocnić ochronę krajobrazu. Propozycja przewidywała wprowadzenie pojęcia "dominanty przestrzennej" w celu zaostrzenia zasad lokalizacji np. elektrowni wiatrowych, wieżowców i wszelkich innych obiektów, które byłyby uznane za "dominantę przestrzenną". Tego rodzaju obiekty miały powstawać - według projektu prezydenckiego - tylko w oparciu o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, przyjmowany przez gminy.

"Na razie, na poziomie podkomisji zrezygnowaliśmy z tego instrumentu i tym samym zrezygnowaliśmy z wprowadzenia uwarunkowań, które wskazywałyby co, gdzie można stawiać i jakiej wielkości i wysokości" - powiedziała PAP po posiedzeniu podkomisji jej szefowa Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO).

"Ustawa krajobrazowa nie dość, że ingeruje w kilka innych ustaw, to jest naprawdę dość rewolucyjna, i większość posłów obecnych na posiedzeniu uznała, że nie należy mnożyć stopnia trudności na starcie nowych przepisów. Jest problem z wyskakującymi gdzieś i szpecącymi krajobraz budowlami, ale może rozwiązanie takie powinno się pojawić na kolejnym etapie prac. Sama ustawa wprowadza tyle nowych możliwości, zasad i zakazów, wzmacnia rolę samorządu lokalnego, jeśli chodzi o dbałość krajobrazową, wprowadza bardzo rygorystyczne pojęcie krajobrazu priorytetowego, już nie tylko parków krajobrazowych, że nie można za jednym zamachem zafundować tak głębokiej zmiany" - uzasadniła decyzję. Śledzińska-Katarasińska przyznała też, że przepisy dotyczące dominanty przestrzennej zapisane w projekcie prezydenckim budziły spory w podkomisji.

Zdaniem podkomisji, uchwały sejmiku wojewódzkiego dotyczące stworzenia parku krajobrazowego, bądź strefy krajobrazu priorytetowego, powinny być uzgadniane z radą gminy, co ma wzmocnić pozycję tej ostatniej. Jeśli z takich uzgodnień wyniknie negatywna decyzja dla powołania takich obszarów, będzie ona musiała być oparta na merytorycznym uzasadnieniu.

W środę 18 lutego komisja ma zakończyć prace nad projektem ustawy krajobrazowej. Jak zapowiada Śledzińska-Katarasińska, na początku marca jego tekst zostanie przedstawiony organizacjom biorącym udział w konsultacjach nad ustawą, jako strona społeczna. Sprawozdanie podkomisji z prac nad ustawą jej przewodnicząca chce zaplanować na pierwsze marcowe posiedzenie Sejmu.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA