PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Koniec z nadużyciami w zatrudnianiu pracowników tymczasowych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 11 sty 2017 14:37

Koniec z nadużyciami w zatrudnianiu pracowników tymczasowych Katarzyna Dobkowska, radca prawny, Raczkowski Paruch

Zatrudnianie pracowników tymczasowych jest dziś często wykorzystywane przy omijaniu przepisów polskiego prawa - mówi w specjalnym komentarzu dla Propertynews.pl Katarzyna Dobkowska, radca prawny z kancelarii Raczkowski Paruch.

REKLAMA

Praca tymczasowa to specyficzna, ale w pełni legalna forma zatrudnienia, stosowana najczęściej w branży logistycznej, produkcyjnej, hotelarsko-gastronomicznej, budowlanej i technicznej. Według statystyk, agencje zrzeszone w Polskim Forum HR zatrudniły w III kwartale 2016 r. ponad 132 tys. pracowników.

Praca tymczasowa oparta jest na trójstronnej relacji pomiędzy agencją pracy tymczasowej, pracownikiem tymczasowym i pracodawcą użytkownikiem. Agencja zatrudnia pracownika tymczasowego, a następnie kieruje go (udostępnia) do pracodawcy użytkownika. Pracownik tymczasowy pracuje więc de facto na rzecz pracodawcy użytkownika. Czas wykonywania pracy jest z góry ustalany i zazwyczaj obejmuje okres od kilku dni do kilku miesięcy lub czas potrzebny do ukończenia konkretnego zadania.

Na gruncie prawa pracy to agencja jest pracodawcą pracownika tymczasowego, a nie podmiot, na rzecz którego w praktyce świadczy on pracę. To z agencją zawierana jest umowa o pracę. Agencja zobowiązana jest naliczać i wypłacać wynagrodzenia, a także odprowadzać podatki i należne składki.

Takie ukształtowanie stosunku pracy rodzi szereg problemów i sprzyja obchodzeniu przepisów. Ustawodawca planuje jednak poważne zmiany w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, mające na celu ograniczenie tego zjawiska.

Obecnie jedna agencja może skierować pracownika tymczasowego do pracy u jednego pracodawcy użytkownika na łączny okres nie dłuższy niż 18 miesięcy w okresie kolejnych 3 lat. Oznacza to, że na podstawie skierowania z różnych agencji pracownicy wykonują często pracę na rzecz tego samego pracodawcy użytkownika przez wiele lat. Zdarza się też, że jeden podmiot zakłada kilka agencji, które następnie zamiennie kierują pracownika tymczasowego do tego samego pracodawcy użytkownika, co stanowi pole do nadużyć i obchodzenia prawa. Po nowelizacji, limit 18 miesięcy będzie nieprzekraczalny. Nawet jeśli zmieni się agencja kierująca pracownika tymczasowego, limit ten nie zacznie biec na nowo, co oznacza, że jeden pracodawca użytkownik nie będzie mógł korzystać z pracy tymczasowej tego samego pracownika dłużej niż 18 miesięcy.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA