PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Koniec z nadużyciami w zatrudnianiu pracowników tymczasowych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 11 sty 2017 14:37

Koniec z nadużyciami w zatrudnianiu pracowników tymczasowych Katarzyna Dobkowska, radca prawny, Raczkowski Paruch
REKLAMA

Obecnie praca tymczasowa możliwa jest tylko na podstawie umowy o pracę na czas określony. Projektowane zmiany zakładają rozszerzenie tego katalogu również na umowy cywilnoprawne. W stosunku do nich analogicznie będą obowiązywały opisane wyżej limity czasowe. Wyłączy to możliwość obchodzenia limitów poprzez kierowanie do pracy tymczasowej naprzemiennie na podstawie umowy o pracę i umowy cywilnoprawnej. Jeżeli więc w okresie kolejnych 3 lat dana osoba będzie wykonywała pracę tymczasową na rzecz pracodawcy użytkownika przez 6 miesięcy na podstawie umowy o pracę i przez 12 miesięcy na podstawie np. umowy zlecenia, to limit zostanie wyczerpany i kolejne skierowanie jej do pracy na rzecz tego pracodawcy będzie możliwe dopiero po upływie tych 3 lat.

Po zmianach, jeżeli pracodawca rozwiąże z pracownikiem umowę z przyczyn ekonomicznych (niezależnych od pracownika), to przez 3 kolejne miesiące nie będzie mógł zaangażować pracownika tymczasowego do wykonywania tego samego rodzaju pracy (wcześniej: stanowiska pracy). Zmiana ta z pewnością ułatwi inspektorom PIP kontrolę przestrzegania tego ograniczenia.

Projektowana nowelizacja wprowadza także inne, bardziej szczegółowe zmiany m.in. obowiązek prowadzenia przez pracodawcę użytkownika ewidencji pracowników tymczasowych oraz zasadę przedłużania do dnia porodu umowy pracownicy tymczasowej będącej w ciąży, a także modyfikuje zasady odpowiedzialności wykroczeniowej agencji i pracodawcy użytkownika.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA