PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Konsument będzie miał 14 dni na odstąpienie od umowy zawieranej na odległość

  • Autor: PAP
  • 21 maj 2013 18:05

Konsument będzie miał 14 dni na odstąpienie od zawieranej na odległość umowy - przewidują założenia do projektu ustawy o prawach konsumentów oraz o zmianie kodeksu cywilnego, które we wtorek przyjął rząd.

REKLAMA

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało w komunikacie, że nowa regulacja będzie miała dwa podstawowe cele - stworzenie jasnych przepisów dotyczących zawierania umów konsumenckich, zapewniających konsumentowi odpowiednią ochronę oraz stworzenie spójnego systemu odpowiedzialności za jakość rzeczy sprzedanej.

Propozycje przygotowane przez resort sprawiedliwości uwzględniają prawo unijne, zakładają uchylenie ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. "Przewidywane rozwiązania powinny ograniczyć wiele problemów, z jakimi stykają się konsumenci i sprzedawcy, w tym internetowi, których źródłem są obecne przepisy dotyczące praw konsumentów znajdujące się w różnych ustawach" - napisano w komunikacie CIR.

Według służb informacyjnych rządu wdrożenie dyrektywy o prawach konsumentów doprowadzi do ujednolicenia i doprecyzowania przepisów regulujących obowiązki związane z umowami zawieranymi w lokalu przedsiębiorstwa oraz poza nim i na odległość, np. przez internet. Chodzi o obowiązki informacyjne, wymogi formalne związane z takimi umowami i prawa odstąpienia od nich.

"Włączenie do kodeksu cywilnego dyrektywy o sprzedaży konsumenckiej sprawi, że przedsiębiorcy skorzystają przede wszystkim na ujednoliceniu przepisów dotyczących ich odpowiedzialności za jakość rzeczy sprzedanej. Po zmianach obowiązywałyby tylko dwa tryby reklamacji: na podstawie rękojmi i na podstawie gwarancji" - wyjaśniono w komunikacie.

CIR zapewniło, że wdrożenie dyrektywy o prawach konsumentów zagwarantuje konsumentom szeroki dostęp do informacji w związku z zawieraniem umów. Ułatwi to im podejmowanie świadomych decyzji przy zawieraniu umów oraz pełniejsze korzystanie z przysługujących praw.

Założenia przewidują wprowadzenie wymogu potwierdzania przez przedsiębiorców treści oferty, w przypadku umów zawieranych przez telefon, oraz przekazywania zgody konsumenta na piśmie w takiej sytuacji. Zdaniem CIR pozwoli to zapobiegać nadużyciom. "W praktyce konsument często nie jest świadomy, że zawarł umowę prowadząc rozmowę telefoniczną" - zaznaczono w komunikacie.

Zgodnie z założeniami do projektu z 10 do 14 dni wydłużony zostanie okres, w którym konsument będzie mógł odstąpić od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość. Prawo to będzie obwiązywać we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA