PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kontrowersje wokół reprywatyzacji secesyjnej kamienicy w Warszawie

 • Autor: PAP
 • 15 gru 2016 13:21

Kontrowersje wokół reprywatyzacji secesyjnej kamienicy w Warszawie fot. Fotolia

Władze Urzędu Dzielnicy Praga-Północ złożyły w środę zawiadomienie do prokuratury ws. nieprawidłowości przy reprywatyzacji secesyjnej kamienicy przy ul. Kłopotowskiego 38 - poinformował na czwartkowej konferencji burmistrz dzielnicy Wojciech Zabłocki.

REKLAMA

W tym wypadku - jak tłumaczył - "pojawiło się kilka wątpliwości". "Po pierwsze w aktach nie można znaleźć wniosku dekretowego, po drugie data jego złożenia koliduje z ówczesnym prawem, tzn. nie zachowano 6-miesięcznego okresu na uprawomocnienie" - mówił.

Jak wskazuje urząd dzielnicy, wniosek dekretowy miał być złożony w dniu 14 kwietnia 1948 r., z kolei objęcie gruntu przez gminę nastąpiło w dniu 19 kwietnia 1948 r., a więc - jak tłumaczą władze Pragi-Północ - "wniosek dekretowy, nawet jeżeli przyjmie się, że istniał, został złożony przed +otwarciem się+ sześciomiesięcznego terminu do jego złożenia". "Był nieskuteczny, nie mógłby wywołać skutków prawnych" - podkreśla urząd.

Burmistrz przekonywał, że głównym problemem jest to, że "pani, która miała być spadkobierczynią mężczyzny, umarła przed nim".

Według Zabłockiego "mamy do czynienia wprost z jakąś kolizją". Poinformował, że w tej sprawie urząd dzielnicy Praga-Północ złożył w środę zawiadomienie do prokuratury.

Pytany przez dziennikarzy, jak urząd dzielnicy trafił na ślad tej nieprawidłowości, Zabłocki odpowiedział: "Miasto może ogłaszać różne audyty i w Śródmieściu starać się badać pewne sprawy, ale my nie czekamy na takie działania". "Gdybyśmy na to czekali, to byśmy musieli część kamienic już oddać i pewnie bezpowrotnie stracić" - stwierdził.

"Po prostu tam, gdzie są roszczenia nasz wydział prawny, nasze jednostki systematycznie bacznie się przyglądają tym sprawom, analizują je, znajdują wątpliwości, wysyłają zapytania do różnych archiwów, do jednostek miejskich, żeby po swojemu robić tę weryfikację" - wyjaśniał burmistrz Pragi-Północ. Zapewnił, że wszystkie przypadki będą analizowane i urząd nie będzie ich "w ciemno oddawał".

"Mam nadzieję, że ten budynek nie zostanie zwrócony" - podkreślił Zabłocki. "Mam nadzieję, że w końcu działania prokuratury doprowadzą do tego, żeby ukrócić ten proceder" - zaznaczył.

Burmistrz wskazał również, że w tej sprawie pojawiają się nazwiska "znane z różnych afer reprywatyzacyjnych w innych częściach Warszawy".

Zabłocki dodał, że urząd jego dzielnicy już po raz trzeci składa zawiadomienie do prokuratury ws. nieprawidłowości przy reprywatyzacjach na Pradze-Północ.

 • 1
 • 2
 • Tomasz 2016-12-19 20:43:16
  można było złożyć taki wniosek wcześniej
  OPS 3/03 • Orzeczenie wydane 8 września 2003
  UCHWAŁA

  SKŁADU SIEDMIU SĘDZIÓW NACZELNEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO

  z dnia 8 września 2003 r

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA