PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Korzystne zmiany w VAT dla importujących przez porty

  • Autor: PAP
  • 02 sty 2015 08:25

Od 1 stycznia 2015 r. wchodzą w życie korzystne zmiany w VAT dla firm importujących przez polskie porty morskie. Firmy posiadające samochody osobowe ucieszy możliwość odliczenia - ale dopiero od 1 lipca 2015 r. - 50 proc. VAT zawartego w cenie paliwa.

REKLAMA

Od czwartku podatnicy VAT posiadający status tzw. upoważnionego podmiotu gospodarczego są uprawnieni do rozliczania kwoty podatku należnego z tytułu importu towarów w ramach "procedury uproszczonej".

"Przedsiębiorcy posiadający status upoważnionego podmiotu gospodarczego uzyskują zatem możliwość korzystnego, z punktu widzenia przepływów pieniężnych, rozliczenia VAT z tytułu importu towarów, w oderwaniu od terminu płatności należności celnych w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu tych towarów" - wyjaśnił partner w firmie doradczej Crido Taxand Roman Namysłowski.

Wskazał, że rozwiązanie to jest wzorowane na przepisach obowiązujących w niektórych krajach członkowskich Unii Europejskiej. "Pozwala to na ograniczenie zjawiska polegającego na kierowaniu ładunków do polskich importerów za pośrednictwem portów położonych w państwach regulujących kwestię rozliczenia VAT z tytułu importu w sposób bardziej korzystny dla przedsiębiorców" - dodał Namysłowski.

Wchodząca w życie w czwartek nowelizacja ustawy o VAT uchyla obowiązek uzyskiwania zaświadczenia z urzędu skarbowego dla potrzeb rejestracji pojazdów z innych państw członkowskich UE.

Zniesiony został także obowiązek potwierdzania zgłoszenia rejestracyjnego podatnika czynnego lub podatnika zwolnionego do celów VAT. Obecnie organy podatkowe dokonujące rejestracji takiego podatnika mają obowiązek potwierdzania zgłoszenia rejestracyjnego. Potwierdzeniu towarzyszy opłata skarbowa w wysokości 170 zł. Zniesienie obowiązku potwierdzania zgłoszenia ograniczy koszty rozpoczęcia działalności gospodarczej przez podmioty, które nie potrzebują tego typu dokumentu.

Ponadto 1 stycznia wchodzi w życie szereg nowych rozwiązań w VAT dla podmiotów świadczących usługi telekomunikacyjne, nadawcze i elektroniczne. Istotna zmiana dotyczy miejsca opodatkowania usług cyfrowych świadczonych na rzecz osób niebędących podatnikami, mających siedzibę na terytorium UE. Niezależnie od statusu i miejsca siedziby działalności prowadzonej przez usługodawcę, w przypadku świadczenia usług zaliczanych do tej kategorii na rzecz osób niebędących podatnikami, miejscem ich świadczenia zawsze będzie państwo, w którym taki konsument ma siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu (w przypadku konsumentów z UE). Tym samym, podatek z tytułu świadczenia tych usług będzie odprowadzany w kraju członkowskim Unii Europejskiej, w którym usługobiorca będący ich ostatecznym konsumentem ma siedzibę.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA