PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kościół za niedzielami wolnymi od handlu

  • Autor: PAP
  • 05 cze 2015 08:06

O godne świętowanie niedzieli i o niedzielę wolną od pracy apelował w czwartek w Poznaniu metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Podczas uroczystości Bożego Ciała podkreślił, że wolna niedziela jest potrzebna wszystkim, także niewierzącym.

REKLAMA

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że przedstawiane w debacie publicznej argumenty na rzecz niedzieli wolnej od pracy nie powinny mieć charakteru religijnego.

"Kiedy stanowimy prawo, tworzymy je dla wszystkich. Pracując nad nowymi normami prawnymi, trzeba przedłożyć argumenty, które trafią nie tylko do katolików. Przede wszystkim trzeba jednak zrozumieć, że do dobrego tonu należy zmaganie o wolną niedzielę i jej świętowanie. Potrzebny jest ruch społeczny. Zaczątki takiego ruchu na rzecz wolnej niedzieli są już u nas obecne" - powiedział.

Hierarcha stwierdził, że wolna niedziela jest potrzebna wszystkim, także niewierzącym, bo człowiek wypoczęty pracuje lepiej.

"Niedziela jest po to, by nabrać dystansu do tego, co się robi, zastanowić się nad sensem swego działania. Argumentując na rzecz wolnej niedzieli, można odwołać się do konstytucji, zwłaszcza jej preambuły oraz artykułów, w których mowa o godności człowieka i wolności jako jej wyrazie. Długofalowo ma to także pewne znaczenie gospodarcze. Poczucie sensu może się przełożyć na większą innowacyjność i w ogóle przynieść pozytywne efekty ekonomiczne" - dodał..

Abp Gądecki mówił o potrzebie propagowania idei powstrzymywania się od zakupów w niedzielę. Zauważył, że do tej pory w Polsce, w kraju, który mieni się katolickim, nie udało się z różnych przyczyn zakazać tego dnia handlu.

"Wytworzył się specyficzny zwyczaj robienia zakupów w niedzielę, czy wręcz rodzinnych wizyt w hipermarketach. Po okresie komunistycznej ascezy konsumpcyjnej próbujemy nadrobić utracony czas. Poza tym chyba zachłysnęliśmy się wolnością, zapominając, iż przy okazji tracimy coś bardzo cennego, właśnie z wolnością związanego" - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Bolek 2015-06-05 09:54:41
    No jasne że kościół jest za zamknięciem sklepów... widział ktoś kiedyś księdza w sklepie spożywczym, bo ja nie, a mam 58 lat! Książa chyba podobnie jak nasz rząd nie rozumieją że ludzie cały tydzień zapierniczają w pocie czoła i tylko w weekend jest czas zrobić zakupy. To taki głupi komunistyczny anachronizm. Za komuny w niedziele telewizja nadawała najlepsze programy i filmy i to już od godziny 9:00 po to żeby gawiedź nie chodziła do kościoła, ale nic to nie dało - tak samo nie pomoże zamykanie sklepów w niedziele, nie spowoduje to że ludzie pójdą do kościoła.
  • yo 2015-06-05 10:14:06
    Bolek - ludzie zapierniaczają i dlatego powinni odpoczywać. Cała \"wspaniała\" Europa odpoczywa a polaczki zapierd....ją w niedzielę. Jak będą zamknięte sklepy ludzie w końcu zaczną spędzać czas z rodziną, wyjeżdżać, wypoczywać .... ruszy branża turystyczna i \"stety\" załąmie się przemysł medyczny w obszarze antydepresantów:)
  • Wania 2015-06-05 12:21:35
    do @ Bolek, 2015-06-05 09:54:41 ----Polska postkolonialna? Nie, to neokolonia. ----Boluś do Q ...Y NĘDZY czy Polacy j stali się niewolnikami cywilizowanej Europy ? Myślisz że Polacy są najgłupszym i najbardziej naiwnym społeczeństwem w Europie.
  • jestem za 2015-06-05 16:35:36
    Wydaje mi się, ze rynek by się nie załamał i w końcu rodzice zamist po galeriach chodziliby po parkach z dziećmi, przynajmniej wit. D3 by sobie same wyprodukowały a nie w kropelkach. A biorąc pod uwagę jaki jest nawał zakupów przed 1 dniem wolnym od handlu, to uważam że ludzie by sie w końcu przyzwyczaili... Jak ktoś coś musi kupić i tak kupi...
  • paszołwon 2015-06-05 18:30:20
    ale w ogóle jaki jest problem?? garstka ludzi pracuje w niedzielę, do tego z własnej woli, obowiązuje ich kodeks pracy; no ludzie! bez przesady! skoro są chętni na zakupy w niedzielę to jest i podaż; w sobotę jest już sajgon w marketach, to przyjemniej jest zrobić zakupy w niedzielę; śmierdziele niech robią zakupy w sobotę; mi szkoda soboty na zakupy i stanie w kolejkach, wolę niedzielę.. skoro ma być dzień bez handlu, to ja postuluję sobotę!
  • abrakadabra 2015-06-05 18:39:57
    skoro 95% albo i więcej ludzi i tak nie pracuje w niedzielę, to o co tutaj chodzi?? przecież nie o tych co pracują! więc argument, że chcemy chronić pracujących jest bzdurą! a skoro komuś nie podoba się, że sobie ktoś pójdzie po chleb w niedzielę, to znaczy, że komuś innemu koniecznie zależy na tym, żeby innym czas organizować; a skoro tak, to niech się ci szanowni państwo tym zainteresowani \"odfastrygują\" od wolnego wyboru ludzi..
  • Antyzwolennik 2015-06-07 10:16:53
    Co za problem. Zróbcie niedziele wolne od kościoła.
  • element 2015-06-08 11:28:05
    Po pierwsze większość europejskich krajów nie handluje w niedzielę, po drugie to nie jest tylko problem kościoła, zobaczcie jak zmienia się np. Warszawa gdy jest niedziela świąteczna i markety są zamknięte, w miarę puste jezdnie, cisza, mniej spalin, masa spacerowiczów i rowerzystów, po trzecie większe obroty maja restauracje, kina, muzea itd. Te spędzane, całymi rodzinami niedziele w hipermarketach to niestety polska zaściankowość, taki substytut dobrobytu. Niemcy w niedzielę wypoczywają a my, może bieżmy z zachodu te dobre przykłady.
  • BR 2015-06-09 09:24:12
    A ja uwielbiam czasami wycieczke do galerli w niedziele, szczegulnie w zimnie miesiace. Ja chce wolnosc wyboru czy bede w galerli, czy w domu sie nudzac. WOLNOSC WYBORU... a nie narzucanie co I kiedy moge czy nie moge.
  • dsa 2015-09-02 22:36:45
    do element Bzdury opowiadasz tylko nie liczne kraje mają zakaz handlu , a te ktore mają to nie wszystkie niedzielę mają zamkniete