PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

MF ma kolejny pomysł na walkę z oszustwami w VAT

  • Autor: PAP
  • 23 maj 2017 14:01

MF ma kolejny pomysł na walkę z oszustwami w VAT Shutterstock

Firmy będą musiały przekazywać fiskusowi dobowe wyciągi ze swoich rachunków bankowych - przewiduje projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej. Według Ministerstwa Finansów dzięki zmianie, która ma być kolejnym elementem walki z oszustwami w VAT, budżet może zyskać 4,5 mld zł rocznie.

REKLAMA

"W celu ograniczenia oszustw i nadużyć występujących w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatków dochodowych proponuje się wprowadzenie obowiązku przekazywania przez podatników dobowych wyciągów z rachunków bankowych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej. Działania te miałyby charakter prewencyjny w zakresie ograniczenia oszustw i nadużyć podatkowych, w tym w szczególności oszustw karuzelowych, i realizowane byłyby poprzez szybką identyfikację transakcji podejrzanych oraz weryfikację spójności deklarowanych przychodów oraz kosztów z obrotami na rachunku" - pisze resort finansów w uzasadnieniu do projektu opublikowanego we wtorek na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Przekazywanie dziennych wyciągów z rachunków bankowych ma następować elektronicznie w postaci tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) i - zdaniem MF - "umożliwiłoby szybką reakcję organów podatkowych na niekorzystne zachowania podatników, co uchroniłoby uczciwych podatników od nieuczciwych działań ich kontrahentów".

Zgodnie z projektem zmiana miałaby wejść w życie 1 września 2017 r. Nowy obowiązek dotyczyłby dużych, średnich i małych przedsiębiorców - łącznie około 80 tys. firm. Zwolnione z niego byłyby tzw. mikrofirmy.

Resort finansów szacuje, że w tym roku zmiana przyniesie budżetowi ok. 2,2 mld zł, a w kolejnych latach po 4,5 mld zł każdego roku. Założono przy tym, że w 2017 r. pozytywne efekty będą widoczne już od lipca br. ze względu na wystąpienie "czynnika o charakterze prewencyjnym", co związane jest z zapowiedzią wprowadzenia zmian.

W Ocenie Skutków Regulacji napisano, że w 2013 r. organy kontroli skarbowej wykryły fikcyjne faktury na kwotę 19,7 mld zł, w 2014 r. - na kwotę 33,7 mld zł, w 2015 r. - na kwotę 81,9 mld zł. "Fikcyjnym fakturom na ogół towarzyszą szybkie terminy płatności realizowane z wykorzystaniem systemu bankowego. Istnieje zatem możliwość wychwycenia nieprawidłowości na wczesnym etapie poprzez kontrolę przepływu środków pomiędzy rachunkami" - wyjaśnia ministerstwo finansów.

Wskazano, że proponowane rozwiązanie jest uzupełnieniem istniejącego już systemu JPK, co w rezultacie pozwoli na analizę transakcji dokonywanych przez podatników w ujęciu memoriałowym i kasowym. "Szacuje się, że tak kompleksowy system (...) może w konsekwencji zwiększyć wpływy podatkowe z tytułu VAT o około 11,5 mld zł" - napisano w OSR.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA