PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

MF w styczniu opublikuje tezy nowej ordynacji podatkowej

  • Autor: PAP
  • 31 gru 2014 10:33

Na początku stycznia Ministerstwo Finansów będzie gotowe do pokazania podstawowych tez nowej Ordynacji podatkowej - poinformował w środę w radiowych "Sygnałach Dnia" minister finansów Mateusz Szczurek.

REKLAMA

"Prace trwają bardzo intensywnie" - oświadczył Szczurek. Poinformował, że na początku stycznia - w pierwszym, drugim tygodniu - ministerstwo finansów będzie gotowe do ujawnienia podstawowych tez, które znajdą się w założeniach nowej Ordynacji podatkowej. "Wtedy już będziemy gotowi, aby więcej szczegółów ujawnić tego, co w tej chwili już zostało opracowane" - powiedział.

Zaznaczył, że pokazanie pełnego zestawu założeń przewidziane jest na pierwszy kwartał 2015 roku. Dodał, że komisja kodyfikacyjna, która jest odpowiedzialna za przygotowanie założeń i projektu rozpoczęła prace niecałe dwa miesiące temu. "Przed nami nowelizacja (...) obecnej Ordynacji podatkowej, która wprowadza dziesiątki ujednoliceń, uproszczeń (...), dostosowań do obowiązujących regulacji, czy doktryny prawnej, która także poprawi Ordynację, którą mamy dziś i która obowiązuje" - zapowiedział.

Szczurek zgodził się, że jeśli w roku wyborczym parlament nie załatwi jakiejś sprawy na początku roku, to potem już nie podejmie żadnej ważnej decyzji. Zaznaczył, że z tego co słyszy w parlamencie, od maja prowadzenie prac legislacyjnych będzie utrudnione, dlatego ich koncentracja musi nastąpić w najbliższych miesiącach. "Tego jesteśmy doskonale świadomi. Zresztą byliśmy tego świadomi od poprzedniego roku" - podkreślił.

Prace nad stworzeniem nowej Ordynacji podatkowej - zapowiedzianej w expose premier Ewy Kopacz - zaczęła pod koniec listopada powołana specjalnie w tym celu Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego. Jej przewodniczący prof. Leonard Etel mówił PAP pod koniec listopada, że za cztery miesiące mają być gotowe wstępne założenia do nowej ordynacji podatkowej, a w ciągu następnych dwóch lat zostanie przygotowany projekt nowej ustawy. Jego zdaniem wskazany termin wystarczy na przygotowanie nowego, dobrego aktu prawnego. Powinien on jednak mieć jak najdłuższe vacatio legis, co najmniej półroczne.

Przewodniczący komisji uważa, że obecna Ordynacja podatkowa powinna zostać zastąpiona nową ustawą, która będzie zawierać katalog ogólnych zasad prawa podatkowego, uporządkuje przepisy, wprowadzi do nich niezbędne instytucje oraz wyważy interesy fiskusa i podatnika.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA