PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ministerstwo Finansów wprowadzi zmiany w podatkach od sprzedaży nieruchomości

  • Autor: Propertynews.pl
  • 29 lut 2016 08:08

Ministerstwo Finansów wprowadzi zmiany w podatkach od sprzedaży nieruchomości Fot. Fotolia

Ministerstwo Finansów przygotowało nowelizację ustawy o podatku dochodowym. Zmiany dotyczą m.in. obrotu nieruchomościami.

REKLAMA

W projekcie przesłanym obecnie do opiniowania znalazły się m.in. zapisy o zmianie podatku CIT dla małych przedsiębiorców, a także o nowych sposobach opodatkowania różnych form działalności. Zdaniem ekspertów ma to w praktyce uszczelnić lukę podatkową.

Zgodnie z nowymi zapisami,podatek dochodowy będą musiały zapłacić  firmy sprzedające nieruchomości w całości, w części, bądź jakiekolwiek prawa do nich. Jednocześnie obowiązek zostanie nałożony na firmy, które sprzedają bezpośrednio lub pośrednio udziały w spółce niebędącej osobą prawną, a także udziały w funduszu inwestycyjnym, w którym co najmniej połowę wartości aktywów stanowią nieruchomości położone na terenie Polski.

- Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie konkretyzuje co należy uznać za „dochód uzyskany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”. Brak normatywnej definicji tego pojęcia (lub choćby przykładowego katalogu rodzaju dochodów) może prowadzić do niewykazywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów przez nierezydentów np. w przypadku zbycia udziałów/akcji (ogółu praw i obowiązków) w polskiej spółce kapitałowej (osobowej), której majątek składa się w przeważającej części z nieruchomości, pomimo, iż prawo do opodatkowania tego rodzaju dochodu przyznawane jest Polsce na mocy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Brak korespondencyjnej regulacji w zakresie określenia źródła dochodów w ustawie updop, wymieniających wprost przykładowe kategorie takich dochodów, może skutkować brakiem realizacji tego prawa do opodatkowania - podało w uzasadnieniu Ministerstwo Finansów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Jurek 2016-02-29 12:09:17
    Wszystkim inwestorom i tym, którzy chcą tanio nabyć mieszkanie z licytacji (nie tylko komorniczej) polecam serwis www. licytanci.pl


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA