PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju chce usprawnić działania nadzoru budowlanego

  • Autor: PAP
  • 09 paź 2014 14:40

Działania Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju zmierzają do poprawy jakości wyrobów budowlanych na rynku, a także skuteczności organów nadzoru budowlanego - zapewnił w czwartek posłów sejmowej komisji infrastruktury wiceszef MIR Janusz Żbik.

REKLAMA

Jak mówił wiceminister infrastruktury i rozwoju obecnie pracami nad projektem noweli ustaw: o wyrobach budowlanych oraz Prawo budowlane zajmuje się podkomisja nadzwyczajna. "Przewiduje on szereg nowych instrumentów prawnych, których celem jest poprawa efektywności działania organów nadzoru budowlanego, zarówno w zakresie kontroli wyrobów na rynku, jak i na budowie" - zaznaczył.

Teraz Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) nie ma obowiązku informowania o przeprowadzonych kontrolach wyrobów budowlanych. Zgodnie z projektem przygotowanym przez MIR Urząd będzie zobowiązany publikować wyniki niezależnie od tego, czy będą one pozytywne czy negatywne. Firmy, które produkują dobrej jakości materiały budowlane, będą miały darmową reklamę, a te, które oszukują - będą znane klientom.

Zgodnie z regulacją GUNB będzie badał te wyroby, które jego zdaniem budzą wątpliwości. Żbik wyjaśnił, że wyniki kontroli mają być publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej.

"Dostosujemy też zakres kontroli wyrobów budowlanych, wprowadzonych do obrotu lub udostępnionych na rynku, do wymagań rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy poprzez wprowadzenie możliwości sprawdzania, czy deklarowane właściwości użytkowe (wyrobów - PAP) odpowiadają wymaganiom deklarowanego zastosowania" - zaznaczył wiceszef MIR.

Projekt - jak mówił Żbik - wprowadza zmiany w przepisach karnych. "Ich celem jest zapewnienie skutecznej kontroli nadzoru budowlanego poprzez nieuchronne i szybkie karanie w uzasadnionych sytuacjach" - zaznaczył.

Zastępca Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Jacek Szer poinformował, że w ciągu ostatnich 10 lat naruszenie przepisów wykryto w 14 tys. przypadkach wyrobów budowlanych. "To ok. 32 proc. wszystkich skontrolowanych wyrobów" - podkreślił.

"Od 2011 r. zintensyfikowano kontrole poprzez pobieranie próbek. Świadomość wśród producentów, sprzedawców (materiałów budowlanych) wzrosła na rynku. To skutkuje coraz mniejszą liczbą nieprawidłowości, które są niejednokrotnie usuwane w trakcie trwającej kontroli" - wyjaśnił Szer.

"Największym kłopotem, który dotyczy kontroli, jest działanie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Poprzez konieczność powiadomienia wcześniej o kontroli, ustawa eliminuje efekt zaskoczenia i powoduje, że niektórzy producenci zdążą się do niej przygotować" - zaznaczył.

Według projektu GUNB oraz wojewódzcy inspektorzy nadzoru budowlanego będą mieli nadal obowiązek informowania producentów, dystrybutorów i sprzedawców materiałów budowlanych o planowanych kontrolach z siedmiodniowym wyprzedzeniem. Resort chciał wcześniej zniesienia tego wymogu. Podczas uzgodnień międzyresortowych większość ministerstw nie zgodziła się na to, bo ich zdaniem taki zapis wchodził w kolizję z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej. W ich ocenie firmy na rynku polskim powinny działać swobodnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA