PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju chce usprawnić działania nadzoru budowlanego

  • Autor: PAP
  • 09 paź 2014 14:40

Działania Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju zmierzają do poprawy jakości wyrobów budowlanych na rynku, a także skuteczności organów nadzoru budowlanego - zapewnił w czwartek posłów sejmowej komisji infrastruktury wiceszef MIR Janusz Żbik.

REKLAMA

Jak mówił wiceminister infrastruktury i rozwoju obecnie pracami nad projektem noweli ustaw: o wyrobach budowlanych oraz Prawo budowlane zajmuje się podkomisja nadzwyczajna. "Przewiduje on szereg nowych instrumentów prawnych, których celem jest poprawa efektywności działania organów nadzoru budowlanego, zarówno w zakresie kontroli wyrobów na rynku, jak i na budowie" - zaznaczył.

Teraz Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) nie ma obowiązku informowania o przeprowadzonych kontrolach wyrobów budowlanych. Zgodnie z projektem przygotowanym przez MIR Urząd będzie zobowiązany publikować wyniki niezależnie od tego, czy będą one pozytywne czy negatywne. Firmy, które produkują dobrej jakości materiały budowlane, będą miały darmową reklamę, a te, które oszukują - będą znane klientom.

Zgodnie z regulacją GUNB będzie badał te wyroby, które jego zdaniem budzą wątpliwości. Żbik wyjaśnił, że wyniki kontroli mają być publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej.

"Dostosujemy też zakres kontroli wyrobów budowlanych, wprowadzonych do obrotu lub udostępnionych na rynku, do wymagań rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy poprzez wprowadzenie możliwości sprawdzania, czy deklarowane właściwości użytkowe (wyrobów - PAP) odpowiadają wymaganiom deklarowanego zastosowania" - zaznaczył wiceszef MIR.

Projekt - jak mówił Żbik - wprowadza zmiany w przepisach karnych. "Ich celem jest zapewnienie skutecznej kontroli nadzoru budowlanego poprzez nieuchronne i szybkie karanie w uzasadnionych sytuacjach" - zaznaczył.

Zastępca Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Jacek Szer poinformował, że w ciągu ostatnich 10 lat naruszenie przepisów wykryto w 14 tys. przypadkach wyrobów budowlanych. "To ok. 32 proc. wszystkich skontrolowanych wyrobów" - podkreślił.

"Od 2011 r. zintensyfikowano kontrole poprzez pobieranie próbek. Świadomość wśród producentów, sprzedawców (materiałów budowlanych) wzrosła na rynku. To skutkuje coraz mniejszą liczbą nieprawidłowości, które są niejednokrotnie usuwane w trakcie trwającej kontroli" - wyjaśnił Szer.

"Największym kłopotem, który dotyczy kontroli, jest działanie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Poprzez konieczność powiadomienia wcześniej o kontroli, ustawa eliminuje efekt zaskoczenia i powoduje, że niektórzy producenci zdążą się do niej przygotować" - zaznaczył.

Według projektu GUNB oraz wojewódzcy inspektorzy nadzoru budowlanego będą mieli nadal obowiązek informowania producentów, dystrybutorów i sprzedawców materiałów budowlanych o planowanych kontrolach z siedmiodniowym wyprzedzeniem. Resort chciał wcześniej zniesienia tego wymogu. Podczas uzgodnień międzyresortowych większość ministerstw nie zgodziła się na to, bo ich zdaniem taki zapis wchodził w kolizję z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej. W ich ocenie firmy na rynku polskim powinny działać swobodnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA