PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Monitoring w sklepach - będzie nowe prawo?

  • dlahandlu.pl
  • 30 maj 2014 10:41

W Polsce nie ma przepisów, które regulują wymagania dotyczące monitoringu w sklepach. W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych trwają jednak prace nad ustawą o monitoringu wizyjnym.

REKLAMA

- W chwili obecnej nie istnieją szczegółowe przepisy prawa, które regulowałyby wymagania dotyczące monitoringu wizyjnego w przestrzeniach takich jak sklepy. Szczególnie niekorzystny, w ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich, jest brak gwarancji ochrony prywatności jednostki w tym kontekście. Jednak nałożenie na podmioty prywatne, jakimi są właściciele sklepów, obowiązków związanych z instalacją monitoringu jest możliwe tylko w ustawie - mówi w rozmowie z portalem dlahandlu.pl Mirosław Wróblewski, Dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego.

Jak dodaje, w obecnym stanie prawnym klientom przysługują środki ochrony prawnej jedynie w wypadku publikacji ich wizerunku utrwalonego przez kamerę monitoringu. Na przestrzeni ostatnich 5 lat Rzecznik Praw Obywatelskich podjął liczne próby zwrócenia uwagi właściwych organów na konieczność podjęcia prac legislacyjnych w odniesieniu do monitoringu wizyjnego.

W chwili obecnej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych trwają prace nad ustawą o monitoringu wizyjnym. Jednak obecnie klienci mogą protestować jedynie wybierając zakupy w sklepie nie monitorującym ich zachowań. Inaczej sytuacja będzie się kształtować jeśli baza z nagraniami będzie zawierać dane osobowe (np. imię, nazwisko adres). - Wtedy taka baza będzie musiała spełnić wymagania wynikające z ustawy o ochronie danych osobowych. Kontrolę zaś w tym zakresie sprawuje Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych - podkreśla ekspert.

  • Gregory 2015-09-22 08:34:45
    W polskim prawie co chwilę coś się zmienia i trudno za tym nadążyć... Ja w swoim sklepie mam kamery od Rett-Pola już od kilku lat i niestety raz się przydały i to bardzo. Dobrze, że były bo w przeciwnym razie miałbym ogromne straty. A tak, chociaż udało się złapać sprawców i obciążyć ich kosztami strat, jakie spowodowali w sklepie.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA