PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

MSP rozpoczęło szacowanie roszczeń reprywatyzacyjnych

  • Autor: PAP
  • 27 lut 2015 07:57

MSP rozpoczęło szacowanie roszczeń reprywatyzacyjnych oraz kosztów, jakie budżet państwa musiałby ponieść w związku z ich zaspokojeniem na drodze ew. rozwiązań ustawowych - poinformował PAP resort. Jednak teraz MSP nie pracuje nad ustawą reprywatyzacyjną, najpierw szacunki.

REKLAMA

"Obecnie w Ministerstwie Skarbu Państwa nie są prowadzone prace legislacyjne nad ustawą reprywatyzacyjną. Systemowe uregulowanie kwestii reprywatyzacji wymaga w obecnej chwili w pierwszej kolejności systemowej i rzetelnej wyceny aktualnych roszczeń w skali całego kraju" - czytamy w informacji przesłanej PAP w czwartek wieczorem.

Resort dodał, że ewentualna decyzja o podjęciu prac nad projektem ustawy, "w sposób jednolity regulującej kwestię reprywatyzacji" wymaga wcześniejszego przeprowadzenia szczegółowych analiz w zakresie skali problemu oraz ewentualnych możliwości jego rozwiązania ze strony państwa.

"Ministerstwo Skarbu Państwa aktualnie podjęło działania w zakresie oszacowania bieżącej wartości roszczeń reprywatyzacyjnych, w tym roszczeń dotychczas zaspokojonych przez państwo polskie. W tym celu skierowano do wojewodów wnioski o przekazanie informacji o szacowanej wartości roszczeń reprywatyzacyjnych na obszarze poszczególnych województw, z uwzględnieniem roszczeń dotychczas zaspokojonych. Zapytania w tym zakresie zostały skierowane także do Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych" - wymieniło MSP.

Poinformowało, że na swojej stronie zamieściło odpowiednie wzory tabel do uzupełnienia "przez właściwe organy administracji publicznej w zakresie posiadanych danych o roszczeniach reprywatyzacyjnych".

"Jednocześnie Ministerstwo Skarbu Państwa zwróciło się do Głównego Urzędu Statystycznego o pomoc przy realizacji analizy statystycznej danych dotyczących mienia przejętego w ramach nacjonalizacji w latach 1944-62. Zestawienie pozyskanych w ten sposób informacji pozwoli na określenie szacunkowej skali roszczeń reprywatyzacyjnych na dzień dzisiejszy oraz szacowanych kosztów, jakie Skarb Państwa i budżet państwa musiałby ponieść w związku z zaspokojeniem tych roszczeń na drodze ewentualnych rozwiązań ustawowych" - podsumował resort.

W środę stanowisko wiceministra w MSP objął Cezary Gabryjączyk. Będzie on sprawował nadzór nad departamentem reprywatyzacji i rekompensat oraz departamentem mienia Skarbu Państwa. Zgodnie z życiorysem na stronie MSP, Gabryjączyk to samorządowiec z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Od 1994 roku radny Rady Miejskiej w Łasku, a od 2003 zastępca burmistrza Łasku. W 2006 został radnym powiatowym, a następnie starostą łaskim. Tę funkcję pełnił do 2015 roku. Od 2010 roku aktywnie działał w zarządzie krajowym Związku Powiatów Polskich oraz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, będąc jej przewodniczącym od 2013 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA