PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nadchodzą ograniczenia w przepisach budowlanych. Co dalej z aparthotelami?

  • Autor: Jakub Nieckarz, prezes firmy deweloperskiej PVI
  • 30 sie 2017 13:56

Nadchodzą ograniczenia w przepisach budowlanych. Co dalej z aparthotelami? fot. Pixabay

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje nad rozporządzeniem, które ma m.in. przeciwdziałać budowaniu tzw. mikroapartamentów i aparthoteli na gruntach przeznaczonych pod „mieszkaniówkę”.

REKLAMA

- Jak nowe regulacje mogą wpłynąć na plany klientów i deweloperów? - Czy planowana regulacja ucywilizuje polski rynek aparthoteli, czy raczej go wyhamuje? Możliwe skutki nowelizacji rozporządzenia analizuje prezes firmy deweloperskiej PVI, Jakub Nieckarz.

Plany urzędników zakładają podniesienie minimalnej powierzchni użytkowej mieszkania do 25 mkw. Przepisy mają uregulować kwestie dotyczące kilkunastometrowych mikroapartamentów, nie spełniających definicji mieszkań deweloperskich, które w praktyce są oferowane klientom właśnie jako mieszkania. Według resortu budownictwa, takie rozwiązanie pozwoli na uporządkowanie budzącej wątpliwości praktyki budowy aparthoteli na działkach przeznaczonych pod funkcję mieszkaniową, zamiast na terenach przeznaczonych pod usługi. W uzasadnieniu projektu nowelizacji stwierdzono, że jej celem jest wprowadzenie przejrzystych zasad jednoznacznie określających, czym jest mieszkanie, a czym aparthotel, czyli usługa działająca w systemie wynajmu apartamentów o charakterze hotelowym. Rozwiązanie ma zapewnić ochronę podstawowej grupy klientów, którzy kupując mieszkanie powinni wiedzieć, że dany lokal spełnia wszelkie warunki budownictwa mieszkaniowego.

Inicjatywa resortu budownictwa jest konsekwencją nieprawidłowości, a czasami wręcz patologii na rynku, jakie można było obserwować w ostatnich latach. Prawie zawsze tracili na tym klienci, którzy po prostu chcieli kupić małe mieszkanie. Niejednoznaczność przepisów była polem nadużyć ze strony niektórych deweloperów, którzy pod płaszczykiem budowy aparthoteli, tak naprawdę realizowali inwestycje mieszkaniowe w miejscach, w których plan miejscowy przewidywał zupełnie inne przeznaczenie. Prowadziło to do kuriozalnych sytuacji, ponieważ inwestycje hotelowe podlegają np. łagodniejszym, mniej kosztownym wymogom dotyczącym liczby miejsc parkingowych przypadających na każdą jednostkę mieszkalną. Choćby z tego powodu sąsiedztwo inwestycji aparthotelowej w otoczeniu budownictwa mieszkaniowego jest po prostu uciążliwe dla sąsiadów, ponieważ wokół ich mieszkań brakuje miejsc parkingowych zajmowanych przez mieszkańców mikroapartamentów. Postępujący właśnie w taki sposób deweloperzy oszczędzali na infrastrukturze, niezbędnej w sąsiedztwie pełnowartościowych mieszkań. Zmiana rozporządzenia ma w założeniu skończyć z udawaniem, że mikroapartamenty to prawdziwe mieszkania, a w konsekwencji wyeliminować zjawisko wprowadzania klientów w błąd.

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA