PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Niebezpieczny precedens na rynku nieruchomości. Co dalej z wieczystym użytkowaniem?

 • Autor: Propertynews.pl
 • 25 wrz 2014 12:39

Niebezpieczny precedens na rynku nieruchomości. Co dalej z wieczystym użytkowaniem?

Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku rozstrzygającym sprawę toczącą się między Global Partners Investment Fund, potencjalnym inwestorem projektu nieruchomościowego na terenach Skry, a miastem uznał, że miasto nie jest zobowiązane do przedłużenia użytkowania wieczystego terenu zarządzanego przez Skrę. Według prawników to precedens, który może zagrozić wszystkim posiadaczom wieczystego użytkowania w kraju. Sprawa trafi do Sądu Najwyższego.

REKLAMA

Sąd Apelacyjny uznał, że miasto nie jest zobowiązane do przedłużenia użytkowania wieczystego terenu zarządzanego przez Skrę w centrum Warszawy. Wyrok wydany przez Sąd Apelacyjny w Warszawie poddaje w wątpliwość stabilną dotychczas pozycję posiadaczy praw użytkowania wieczystego w Polsce.

- Wyrok wydany w przypadku Skry oznacza, że właściciele domów, sklepów, żaden obywatel lub firma, która posiada nieruchomości w ramach użytkowania wieczystego nie może mieć absolutnie żadnej pewności, że polskie organy sądownicze potwierdzą obowiązek właściciela gruntu przedłużenia im prawa użytkowania wieczystego - powiedział Michael Holland, przedstawiciel konsorcjum Skra

Strefa premium - propertynews.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

 • Kodeks Cywilny 2014-09-29 16:55:46
  Otóż nie może zrobić co chce:
  Art. 236. § 2. Kodeksu Cywilnego - W ciągu ostatnich pięciu lat przed upływem zastrzeżonego w umowie terminu wieczysty użytkownik może żądać jego przedłużenia na dalszy okres od czterdziestu do dziewięćdziesięciu dziewięciu lat; jednakże wieczysty użytkownik może wcześniej wystąpić z takim żądaniem, jeżeli okres amortyzacji zamierzonych na użytkowanym gruncie nakładów jest znacznie dłuższy aniżeli czas, który pozostaje do upływu zastrzeżonego w umowie terminu. Odmowa przedłużenia jest dopuszczalna tylko ze względu na ważny interes społeczny.
 • Z_photo 2014-09-26 17:09:09
  "... miasto nie jest zobowiązane do przedłużenia użytkowania wieczystego..."
  Nie jest co do zasady, czy w tym konkretnym przypadku? Bez znajomości uzasadnienia wyroku, to wszelkie uwagi w tej kwestii to tylko "gdybanie".
 • marti-jp 2014-09-26 11:06:35
  Sąd niestety ma rację. Właściciel (miasto) po wygaśnięciu dzierżawy (a tym faktycznie jest użytkowanie wieczyste) może ze swoją własnością robić co chce. Użytkownik wieczysty NIE JEST właścicielem i dlatego chociażby grunty w użytkowaniu też nie mają takiej ceny jak grunty, które są własnością. Nikt też nie zabrania użytkownikowi wieczystemu wykupić tego prawa od miasta. Więc oburzenie inwestorów/użytkowników jest tu raczej niesłuszne.

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA