PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nieruchomościowa afera w jednym z samorządów

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • 09 lip 2014 15:17

Władze Bierutowa sprzedały grunty, by móc je wydzierżawić i po 5 latach odkupić. Zdaniem specjalistów może być to ukryta forma pożyczki.

REKLAMA

Operacja wygląda następująco: firma M. W. Trade z Wrocławia kupuje nieruchomość za 3,6 mln złotych brutto, następnie Bierutów co miesiąc za dzierżawę płaci 44,0 tys. zł brutto, co w ciągu 5 lat daje 2,1 mln zł. Po zapisanych w umowie pięciu latach gmina musi odkupić działkę za wartość nabycia, czyli 3,6 mln złotych - dowiedział się lokalny "Bierutowianin".

Gmina zyskuje więc 3,6 mln zł, które musi spłacić za pięć lat . Koszt pieniądza wynosi 44 tys. zł miesięcznie plus koszty umów notarialnych oraz opłat sądowych związanych z dokonaniem wpisów w księdze wieczystej. Spłata po pięciu latach, a więc być może w momencie, kiedy na czele gminy będą stały inne osoby.

Operacja, którą zostosowały władze Bierutowa to nic innego jak najem zwrotny, zwany transakcją sprzedaj i wynajmij. Jest on znacznie prostszy i tańszy niż pozyskanie kredytu. Nie trzeba ustanawiać hipoteki, podpisywać weksli czy dokonywać innych, wymaganych przez bank zabezpieczeń. Dla zadłużonych samorządów ma jeszcze jedną wielką zaletę: pozwala obejść limity zadłużenia.

Krystian Mieszkała, specjalista ds. budżetu i finansów wyjaśnia, że konsekwencją takiego postępowania jest ukrywanie przed opinią publiczną zadłużania jednostek samorządowych. Jednak jego zdaniem "kreatywność" samorządowców w tej materii budzi pewne obawy, ponieważ za rozrzutność i nieprzemyślane działania samorządowców, jak zwykle płacą podatnicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA