PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nieterminowe płatności niszczą firmy

  • Autor: Propertynews.pl
  • 10 lut 2016 11:08

Nieterminowe płatności niszczą firmy Tomasz Wojak

Po 30 dniach od wystawienia faktury można naliczać ustawowe odsetki - informuje Federacja Przedsiębiorców Polskich. Jak komentuje Tomasz Wojak, to właśnie brak terminowych płatności poważnie uderza w polskie firmy.

REKLAMA

Termin płatności dla podmiotów publicznych – zgodnie z nowelizacją ustawy z 9 października 2015 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych1, która weszła w życie 1 stycznia 2016 r. – wynosi 30 dni od dnia zakupu lub zrealizowania usługi oraz przekazania za nią faktury. W transakcjach z podmiotami niepublicznymi termin ten wynosi 60 dni. Zatem, gdy po tym okresie wykonawca nadal nie otrzyma zapłaty od zamawiającego za zrealizowane zamówienie, może – a nawet powinien na podstawie ustawowo przysługującego mu prawa – zacząć naliczać ustawowe odsetki. Wysokość odsetek od przeterminowanych należności ustalono od 1 stycznia do końca czerwca 2016 r. na poziomie 9,5 proc rocznie.

Nieterminowe rozliczanie płatności oznacza dla firm z sektora MSP problemy z płynnością finansową – średni czas zapłaty faktury to aż 3 miesiące i 12 dni. Sposób odprowadzania składki ZUS od umów zleceń po objęciu ich ubezpieczeniem od 2016 roku także negatywnie odbija się na kondycji firm MSP. Zagrożone mogą być miliony miejsc pracy, bo to sektor zatrudniający najwięcej osób w Polsce.

Strefa premium - propertynews.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA