PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Niższe podatki od budynków w Trójmieście

  • Autor: PAP
  • 29 gru 2015 09:08

Niższe podatki od budynków w Trójmieście Fot. Fotolia

Niewielka podwyżka opłat za wodę i ścieki oraz zmiana stawek za odbiór śmieci czekają w 2016 r. gdynian. W Sopocie będzie nieco niższa opłata za posiadanie psa. W całym Trójmieście nieznacznie obniżono podatki od budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza.

REKLAMA

W Sopocie wysokość opłaty za dostarczenie wody i odbiór ścieków nie ulegnie zmianie. Opłata ta wyniesie - tak jak dotychczas - 9,37 zł brutto za metr sześc., choć zmianie ulegną wysokości obu składników opłaty: w porównaniu z 2015 r. cena metra sześc. wody zwiększy się o 10 gr (z 3,01 zł do 3,11 zł), a cena za odbiór metra sześc. ścieków - zmniejszy się o 10 gr (z 5,67 zł do 5,57 zł).

Jak wyjaśniła Anna Dyskińska z sopockiego magistratu, podwyższenie opłat za dostawę wody wiąże się z wybudowaniem nowoczesnej stacji uzdatniania wody przy ul. Bitwy pod Płowcami. Z kolei obniżka opłat za odbiór ścieków związana jest z modernizacją sieci kanalizacji sanitarnej. "Dzięki tej inwestycji kanalizacja została uszczelniona i wyeliminowano napływ wód deszczowych, tym samym zmniejszyła się ilość ścieków przesyłanych do oczyszczenia" - poinformowała Dyksińska.

W Gdańsku stawki opłat za wodę i odbiór ścieków nie zmienią się. Firma Saur Neptun Gdańsk planowała wprowadzenie podwyżki na poziomie 63 gr (6,42 proc.), ale - po negocjacjach z miastem - ceny pozostały na dotychczasowym poziomie (już trzeci rok z rzędu). Opłaty te wyniosą: 4,05 zł za dostarczenie metra sześć. wody oraz 5,76 zł za odbiór metra sześć. ścieków, co daje w sumie 9,81 zł.

Tylko w Gdyni stawki opłat za wodę i odbiór ścieków zostaną nieznacznie podwyższone. Za dostarczenie metra sześc. wody dostawca będzie pobierał 3,66 zł (w 2015 r. było to 3,65 zł), a za odbiór metra sześc. ścieków trzeba będzie zapłacić 5,02 zł (w 2015 r. to 4,86 zł). W sumie więc opłata wyniesie 8,68 zł za metr sześc. (w mijającym roku to 8,51 zł ).

W efekcie decyzji gdyńskiego samorządu w tym mieście zmienią się stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Od 1 stycznia 2016 r. mieszańcy segregujący odpady zapłacą miesięcznie: 16 zł (o złotówkę mniej niż dotychczas), gdy zajmują lokal o powierzchni do 45 m kw., 26 zł (o 2 zł mniej) w przypadku lokalu o powierzchni 45-60 m kw., 30 zł (2 zł mniej) w przypadku lokalu o powierzchni 60-80 m kw. oraz 37 zł (o 2 zł mniej) w przypadku lokalu o powierzchni powyżej 80 m kw.

Mieszkańcy, którzy nie segregują odpadów, zapłacą stawki dwa razy wyższe niż w przypadku osób segregujących śmieci (odpowiednio - 32, 52, 60 i 74 zł przy dotychczasowych stawkach 25, 42, 48 i 58 zł). Jak zaznaczają władze Gdyni, podwyżka opłat ma stanowić zachętę do segregacji odpadów.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA