PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nowe prawo restrukturyzacyjne szansą dla innowacji

  • Autor: PAP
  • 18 sty 2016 09:38

Nowe prawo restrukturyzacyjne szansą dla innowacji Fot. Fotolia

Przestawienie naszej gospodarki na innowacyjność to kluczowe wyzwanie Polski. Jednak nie ma innowacji bez ryzyka - z biznesów innowacyjnych udaje się jeden na 10, a pozostałe 9 trzeba rozsądnie zamknąć; umożliwia to właśnie nowe Prawo restrukturyzacyjne - mówi Piotr Zimmerman.

REKLAMA

"Nowa ustawa Prawo restrukturyzacyjne, która weszła w życie od stycznia 2016 r., to realizacja polityki europejskiej, tzw. nowej szansy, czyli takiego nastawienia, że każdemu w biznesie wolno ryzykować, bo jeśli się to ryzyko ziści i okaże się, że ma jakieś problemy, to te problemy nie dotykają osobiście członków zarządu, nie dotykają pracowników, tylko są równo dzielone między wierzycieli" - mówił Zimmerman, radca prawny, który specjalizuje się w prawie upadłościowym i naprawczym oraz prawie spółek handlowych.

"Otwarte podejście do ryzyka jest bardzo ważne w gospodarce innowacyjnej, bo nie ma innowacji, jeżeli nie ma zezwolenia na ryzykowanie. Z kolei ryzyko powoduje, że jeden na 10 biznesów innowacyjnych się udaje, a pozostałe 9 trzeba w sposób rozsądny zamknąć. I właśnie Prawo restrukturyzacyjne daje taką możliwość" - wskazał. Pozwala bowiem, jak mówił, podzielić się ryzykiem z wierzycielami, którzy co prawda nie odzyskają wszystkich należności, ale dostaną więcej, niż gdyby przedsiębiorca upadł.

"Wierzyciele też powinni być bardzo zadowoleni z nowych rozwiązań, po pierwsze dla tego, że każdy układ, nawet najgorszy, przewiduje zaspokojenie 50-60 proc. wierzytelności. Tymczasem w likwidacji średni poziom zaspokojenia to 15-30 proc., więc mamy już na starcie dwukrotnie większą kwotę tylko dlatego, że wybrano restrukturyzację a nie likwidację jako wiodący sposób radzenia sobie z problemami" - tłumaczył ekspert.

Jak mówił, wierzyciele zyskują też dzięki nowym przepisom cały katalog nowych instrumentów, wśród których jako najważniejszy określił rzeczywisty wpływ na radę wierzycieli.

"To wierzyciele decydują, kto będzie członkiem rady wierzycieli, a nie sędzia komisarz, po drugie w postępowaniach restrukturyzacyjnych dłużnik i 30 proc. wierzycieli decyduje o tym, kto zostaje nadzorcą sądowym lub zarządcą. Więc mamy pełną kontrolę nad procesem restrukturyzacyjnym, wiemy, że profesjonalna, zaufana osoba ten proces prowadzi, co powinno z kolei prowadzić do szybszego zgłaszania wniosków na tym etapie, kiedy jeszcze to postępowanie może być najbardziej efektywne" - ocenił Zimmerman.

Jak dodał, restrukturyzacja pozwala dłużnikowi zawrzeć układ z wierzycielami, dzięki czemu jego firma nie musi upadać, majątek nie jest likwidowany, a pracownicy nie tracą zatrudnienia. Ponadto utrzymanie przedsiębiorcy, który ma kłopoty, w normalnym obrocie, daje szansę innym jego kontrahentom na uniknięcie upadłości, która zwykle działa na zasadzie domina.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA