PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nowe przepisy na rynku usług budowlanych. Co zmienia "pakiet uszczelniający"?

  • Autor: propertynews.pl
  • 17 sty 2017 11:49

Nowe przepisy na rynku usług budowlanych. Co zmienia "pakiet uszczelniający"? Adam Miłosz, partner w kancelarii prawnej Galt

Od stycznia 2017 roku zaczął obowiązywać tzw. „pakiet uszczelniający”. - W ramach tego pakietu w ustawie o VAT wprowadzono zmiany w zakresie odwrotnego obciążenia w stosunku do usług budowlanych. W przypadku usług wykonanych w 2016 roku, a zafakturowanych w 2017 roku, zastosowanie mają przepisy obowiązujące w 2016 roku. Nowe przepisy stosuje się do usług budowlanych wykonanych od dnia 1 stycznia 2017 r. - tłumaczy Adam Miłosz, partner w kancelarii prawnej Galt.

REKLAMA

Celem ustawodawcy było ograniczenie oszustw i nadużyć w szczególności wyłudzeń podatku VAT,. Takie właśnie nieprawidłowości organy podatkowe zaobserwowały na rynku usług budowlanych w toku czynności kontrolnych w latach poprzednich.

- W celu uściślenia rodzaju usług objętych zmianą do ustawy o VAT dodano załącznik 14, w którym wymieniono poszczególne usługi budowlane w oparciu o Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług. I tu pojawia się pierwszy problem, mianowicie podatnik sam musi sklasyfikować wykonywane przez siebie usługi i przyporządkować im odpowiednie PKWiU. Kwestia ta może być dość skomplikowana zwłaszcza w przypadku usług kompleksowych oraz usług obejmujących dostawę towaru i wykonanie usługi jednocześnie (np. dostawa z montażem). W przypadku, gdy dane usługi zostaną potraktowane jako nieobjęte odwrotnym obciążeniem a zdaniem organów podatkowych będą spełniały przesłanki do zastosowania tego mechanizmu, ryzyko prawidłowej klasyfikacji bierze na siebie nabywca usługi, który może być pozbawiony prawa do odliczenia VAT-u. Powinien się też liczyć z dodatkową sankcją 20 proc. a niektórych przypadkach nawet 30 proc. - mówi Adam Miłosz, partner w kancelarii prawnej Galt.

Wykonana usługa będzie podlegać rozliczeniu na zasadzie odwrotnego obciążenia, jeżeli łącznie spełnione zostaną następujące warunki: usługobiorca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, a usługodawca jest podatnikiem nie korzystającym z tzw. zwolnienia podmiotowego z VAT

Nowe zasady rozliczania dotyczą wyłącznie sytuacji, kiedy usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca. Niestety ustawa o VAT nie zawiera definicji podwykonawcy i na tej płaszczyźnie rodzi się kolejny problem interpretacyjny.

W praktyce oznacza to, że podwykonawcy będą wystawiać głównemu wykonawcy faktury bez podatku VAT i sami będą musieli ten VAT rozliczyć. Natomiast już sam inwestor - np. deweloper, otrzyma faktury z podatkiem VAT i rozliczy ten podatek na zasadach ogólnych.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA