Nowe przepisy sprawdzają się w praktyce - spada liczba upadłości likwidacyjnych

W 2016 r. liczba upadłości likwidacyjnych wyraźnie spadła i jest najniższa od 2009 r., m.in. dzięki wprowadzeniu nowego prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego - wynika z raportu firmy Coface, zajmującej się ubezpieczaniem należności. Jej zdaniem trend ten będzie się utrzymywał.
Rok temu weszło w życie nowe Prawo restrukturyzacyjne i upadłościowe, które miały zmienić filozofię uregulowań dotyczących restrukturyzacji firm. Celem takich postępowań, oprócz zaspokojenia wierzycieli, ma być przede wszystkim ratowanie firmy i pozostawienie jej w obrocie gospodarczym. Firmy znajdujące się w tarapatach finansowych od roku mogą skorzystać z czterech procedur restrukturyzacyjnych: o zatwierdzenie układu, przyspieszonego postępowania układowego, postępowania układowego i postępowania sanacyjnego, co ma ułatwić dłużnikowi dobranie do własnej sytuacji metodę porozumienia się z wierzycielami.
Według Coface dane pokazują, że zmiany te były potrzebne, ponieważ już pierwszy rok ich stosowania przyniósł wzrost zainteresowania nowymi formami ratowania przedsiębiorstw poprzez restrukturyzację, a liczba upadłości likwidacyjnych wyraźnie spadła i jest najniższa od 2009 roku.
- W 2017 r. dostępne formy restrukturyzacji nadal będą zyskiwać na popularności wśród firm borykających się z trudnościami płynnościowymi, a liczba upadłości będzie się obniżać. Temu trendowi będzie sprzyjać stopniowe przyspieszenie wzrostu gospodarczego Polski. Krótkotrwałe spowolnienie opuści naszą gospodarkę, a wzrost PKB sięgnie 3,1 proc. w 2017 r. zgodnie z prognozą Coface. Na koniec roku łączna liczba upadłości i restrukturyzacji będzie zbliżona do poziomu odnotowanego w 2016 r. - prognozuje Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Europie Centralnej.
W roku 2016 liczba upadłości i restrukturyzacji polskich firm wyniosła 760, czyli o 2,6 proc. więcej niż w roku 2015 (wg danych na dzień 29 grudnia 2016).
Według Pawła Jóźwika z kancelarii współpracującej z Coface wzrost ogólnej liczby upadłości i restrukturyzacji w roku 2016 w stosunku do samych tylko upadłości roku poprzedniego nie świadczy jednak o pogarszającej się kondycji polskich przedsiębiorstw.
- Przypomnieć trzeba, że nowe przepisy poszerzają krąg podmiotów, do których są adresowane: poza przedsiębiorcami niewypłacalnymi, o przedsiębiorców zagrożonych niewypłacalnością, a więc takich, których sytuacja ekonomiczna wskazuje, że w niedługim czasie mogą stać się niewypłacalni - zauważa Jóźwik, który wskazuje także na duży spadek liczby ogłoszonych upadłości oraz to, że najpopularniejszym trybem restrukturyzacji jest przyspieszone postępowanie układowe.
Zdaniem Jóźwika znaczna część przedsiębiorstw, wobec których pod rządem starych przepisów ogłoszono by upadłość, zdecydowało się na postępowanie restrukturyzacyjne mające na celu zawarcie układu z wierzycielami oraz kontynuowanie działalności bez konieczności likwidacji majątku.
- 1
- 2
- EUR 0,55% 4,24 zł
- CHF 0,58% 3,54 zł
- USD 0,81% 3,48 zł
-
08:18
Orbis otworzył pięć nowych hoteli
-
08:01
Gorąca wiosna na lotniskach
-
07:52
Lotnisko w Gliwicach zostanie rozbudowane
-
07:42
Biedronka pod ramię z reprezentacją Polski. Będzie sponsorem przez kolejne 4 lata
-
07:35
Wroclavia postawiła na lokalny design
-
07:26
POLECAMY Ekspansja zagraniczna firm na EEC 2018
-
07:15
Wyniki Amazona przerosły oczekiwania
-
07:09
Goodman skusił lokalizacją
-
CZ 18:15
Handlowo-biurowa perełka w portfelu GTC
-
CZ 18:05
Wiecha na krakowskim biurowcu
-
OBI obejmuje lokalizacje Praktikera, niebawem seria otwarć
-
Dekpol celuje w nowy rynek. Zbuduje kolejny hotel
-
Z garażu na podbój świata
-
CBA bada sprzedaż działki PKS w Poznaniu
-
Motoryzacyjny gigant w nowej siedzibie
-
Atrium Centrum w nowej odsłonie
-
Hadley Dean: Za 20 lat Polska trafi do gospodarczej czołówki Europy
-
Twierdza Modlin ma już partnerów na świecie
-
Focus Hotels mocno się rozpędza. Na starcie butikowy hotel w Sopocie, kolejne w przygotowaniu
-
Nowy biurowiec Bremy powstanie zgodnie z zasadą: praca jest stylem życia
-
1
Rondo Wiatraczna kompletuje najemców
-
2
Mohito pod nowym stołecznym adresem
-
3
Focus Park wzmacnia ofertę o elektromarket
-
4
LPP i CCC poszybują
-
5
LPP? Skanska? Tatry Mouintain Resort? IKEA? A może JP Morgan? Wybierz najlepszego inwestora!
-
6
Chcemy być w stolicach świata mody
-
7
Nowa odsłona salonów LPP w Plaza Rybnik
-
8
Last minute jest passe. Jak Polacy planują wakacje?
-
9
Nowe marki w Rybnik Plaza
-
10
Kolejny efekt zakazu handlu w niedziele? Odzieżowy potentat nie wyklucza próby renegocjacji czynszów