PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nowe umowy pomogą handlowi w Unii Europejskiej

  • Autor: PAP
  • 27 mar 2015 07:49

Komisja Europejska wyliczyła, że umowy handlowe, które UE negocjuje obecnie z krajami trzecimi, mogą zwiększyć unijne PKB o 2 proc., czyli o 250 mld euro - poinformowała w czwartek komisarz UE ds. handlu Cecilia Malmstroem.

REKLAMA

Z przedstawionego przez Malmstroem raportu na temat korzyści z porozumień handlowych wynika, że około 31 mln miejsc pracy w Unii Europejskiej, czyli 14 procent, zależy od eksportu do krajów trzecich. Wzrost wartości eksportu o miliard euro przyczynia się do stworzenia około 14 tys. nowych miejsc pracy. Są to zazwyczaj stanowiska, na których wymaga się kwalifikacji oraz lepiej opłacane. Miliony miejsc pracy związane z handlem zagranicznym przypadają na sektory sprzedaży detalicznej i hurtowej, logistykę, transport, obsługę portową.
Korzyści z handlu międzynarodowego czerpią nie tylko wielkie koncerny - wskazała Malmstroem. "Ponad 600 tysięcy małych firm w UE eksportuje towary i usługi do reszty świata. Na te firmy przypada blisko jedna trzecia całego eksportu. Zatrudniają one sześć milionów ludzi" - powiedziała komisarz.
Dodała, że dzięki większej wymianie handlowej niektóre kraje dotknięte kryzysem szybciej z niego wychodzą. Przykładem jest Portugalia, gdzie udział eksportu w produkcie krajowym brutto wzrósł z 27 proc. w 2009 roku do 40 proc. w ubiegłym roku.
Malmstroem przedstawiła też raport na temat wdrażania zawartej w 2011 roku umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a Koreą Płd. "Ta umowa to najbardziej uderzający przykład korzyści, płynących z polityki handlowej" - powiedziała komisarz. Dodała, że było to porozumienie najbardziej ambitne z zawartych dotychczas oraz pierwsze podpisane z krajem azjatyckim. Przewiduje ono eliminację 99 proc. ceł w ciągu pięciu lat.
Z raportu wynika, że UE, która wcześniej miała deficyt w handlu z Korea Południową, obecnie odnotowuje nadwyżkę w wysokości 3,6 mld euro. Unijny eksport do tego kraju wzrósł o 35 proc. w ciągu minionych trzech lat. Firmy europejskie zaoszczędziły 1,6 mld euro na cłach, które musiałyby opłacać, gdyby porozumienia nie było. W sektorach, w których handel został całkowicie zliberalizowany, jak przemysł maszynowy, odzieżowy czy chemiczny eksport wzrósł o ok. 46 proc.
"Największe wrażenie robią dane o eksporcie samochodów. Wiele krajów UE obawiało się, że umowa handlowa z Koreą Południową zaszkodzi naszemu sektorowi motoryzacyjnemu, tymczasem eksport samochodów z UE do tego kraju prawie się podwoił" - powiedziała Malmstroem. Z danych wynika, że wartość eksportu samochodów z UE do Korei Płd. wzrosła z 2 mld euro w roku poprzedzającym zawarcie umowy do 3,8 mld w 2014 roku. Tymczasem wartość importu samochodów z Korei Płd. wzrosła o 53 proc. - z 2,6 mld do 4 mld euro.
Według komisarz unijny import z Korei Południowej utrzymywał się na stałym poziomie - prawdopodobnie wskutek kryzysu gospodarczego.
UE ma podpisane umowy handlowe z blisko 50 partnerami i negocjuje kolejne, w tym porozumienie o transatlantyckim partnerstwie handlowym i inwestycyjnym z USA. Zarówno Unia Europejska jak i Stany Zjednoczone chcą zakończyć rozmowy jeszcze w 2015 roku. Planowana umowa budzi jednak spore kontrowersje po obu stronach Atlantyku.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA