PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

NSA podejmie trzy uchwały ważne dla właścicieli gruntów

 • Autor: PAP
 • 25 lis 2013 07:15

Naczelny Sąd Administracyjny wyda w poniedziałek trzy uchwały ważne dla właścicieli gruntów. Pierwsza dotyczy opłaty adiacenckiej, druga - opłaty rocznej za użytkowanie, a kolejna - zmiany przeznaczenia gruntów rolnych na budowlane.

REKLAMA

Wszystkie uchwały będą wynikać ze spraw rozpatrywanych wcześniej przez NSA.

Pierwsza dotyczy kobiety, której działka w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) została podzielona, na skutek czego wartość działki wzrosła. W związku z tym burmistrz wydał decyzję nakładającą opłatę adiacencką.

Opłata adiacencka to opłata, która musi ponieść właściciel lub użytkownik wieczysty gruntu, gdy na skutek podziału lub scalenia tego gruntu wzrośnie jego wartość. O nałożeniu opłaty decyduje wójt (burmistrz, prezydent miasta), ale jej wysokość ustala w uchwale rada gminy. Opłata adiacencka nie może być wyższa niż 30 proc., a decyzja o naliczeniu opłaty może być wydana w ciągu trzech lat od podziału lub scalenia.

Po bezskutecznym odwołaniu się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego właścicielka działki złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, twierdząc, że decyzja została wydana za późno, ponieważ minęło już ponad trzy lata od podziału gruntu. W WSA przegrała i dlatego złożyła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sąd kasacyjny miał jednak w tej sprawie wątpliwości i postanowił spytać poszerzony skład tego sądu, jak należy liczyć trzyletni termin ustalenia opłaty adiacenckiej - czy decyduje data wydania decyzji ustalającej jej wysokość, czy data doręczenia jej właścicielowi nieruchomości.

Druga sprawa dotyczy użytkownika wieczystego działki, któremu prezydent Warszawy podniósł opłatę roczną za użytkowanie. Mężczyzna uznał, że zmiana jest bezpodstawna i zaskarżył tę decyzję do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. SKO w 2007 r. poinformowało go, że decyzja zostanie mu doręczona w innym terminie, ale przez pięć lat tego nie zrobiło - dlatego mężczyzna złożył skargę na bezczynność SKO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. WSA był jednak przekonany, że sprawę powinien rozpatrywać sąd cywilny, a nie administracyjny, i odrzucił skargę, nie odnosząc się w ogóle do kwestii bezczynności SKO.

Naczelny Sąd Administracyjnym, do którego wpłynęła skarga kasacyjna w tej sprawie, postanowił zwrócić się do poszerzonego składu NSA, by ten rozstrzygnął w uchwale, czy można skarżyć się na bezczynność urzędu, gdy spór toczy się o podwyżkę opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste.

 • 1
 • 2
 • Opłata Adiacencka 2014-03-26 12:32:36
  Ditum Sp. z o.o. to firma utworzona przez grupę specjalistów o wieloletniej praktyce zawodowej w zakresie wiedzy inżynieryjnej, ekonomicznej oraz prawniczej związanej z nieruchomościami.

  Czym się zajmujemy ?
  Łącząc swoją pasję i etykę pracy tworzymy zespół specjalistów reprezentujący swoich Klientów w zakresie prawnej ochrony nieruchomości. Szerokie spektrum naszego działania obejmuje między innymi: dochodzenie odszkodowań związanych z nieruchomościami, zmniejszanie obciążeń z tytułu renty planistycznej lub opłaty adiacenckiej, zmiany przeznaczenia gruntów.

  Nasz największy atut ?
  Interdyscyplinarny zespół fachowców, dający poczucie bezpieczeństwa naszym Klientom, nieustannie podnoszący swoje kwalifikacje, działający w oparciu o sprawdzone procedury.

  DITUM Sp. z o.o., przygotowało specjalną ofertę na prawną obsługę nieruchomości.

  Dokonujesz podziału swojej nieruchomości?
  Obawiasz się zawyżonej opłaty adiacenckiej lub renty planistycznej?
  Część nieruchomości ma zostać zajęte pod drogę?

  SPECJALNA OFERTA:
  • obniżanie OPŁATY ADIACENCKIEJ
  • obniżanie RENTY PLANISTYCZNEJ
  • uzyskiwanie odszkodowania z TYTUŁU UTRATY NIERUCHOMOŚCI zajętych na poczet DROGI

  www.oplataadiacencka.pl

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA