PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

NSA: rozbiórka budynku objęta podstawową, 23-proc. stawką VAT

  • Autor: PAP
  • 28 sie 2013 19:17

Rozbiórka budynku powoduje jego likwidację, a nie budowę, przebudowę, remont, czy modernizację, dlatego jest objęta podstawową, 23-proc. stawką VAT - orzekł w środę Naczelny Sąd Administracyjny. Rozbiórki budynku nie można objąć stawką obniżoną, 8-proc.

REKLAMA

Wyrok dotyczył mężczyzny, którego firma wygrała przetarg na przeprowadzenie rozbiórki budynków. Mężczyzna dowiedział się, że na terenie, na którym prowadzone są prace rozbiórkowe, w przyszłości powstaną budynki mieszkalne i usługowe. W związku z tym spytał Izbę Skarbową w Bydgoszczy, jaką stawkę podatku VAT ma zastosować przy rozbiórce budynków. Mężczyzna argumentował, że budynki są przeznaczone głównie na cele mieszkaniowe, a po rozbiórce staną w tym miejscu budynki wielorodzinne z częścią usługową.

Mężczyzna był przekonany, że rozbiórka budynków mieszkalno-usługowych będzie objęta niższą stawką podatku VAT, tj. 8-proc., bo z ustawy o VAT wynika, iż roboty budowlano-montażowe związane z budownictwem mieszkaniowym są objęte niższą stawką podatku. Według niego do robót budowlanych zalicza się też rozbiórkę budynku.

Izba skarbowa twierdziła, że zgodnie z ustawą o VAT obniżoną, 8-procentową stawkę stosuje się: do dostawy, budowy, remontu, modernizacji lub przebudowy mieszkalnych obiektów budowlanych lub ich części, a rozbiórka budynku nie jest żadną z tych usług, dlatego należy zastosować 23-proc. stawkę VAT.

Mężczyzna zaskarżył tę interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, który jednak przyznał rację izbie. Sąd uznał, że usługi polegające na wykonywaniu rozbiórki budynków, choć wiążą się z wykonywanymi robotami budowlanymi, nie są dostawą, budową, remontem, modernizacją, termomodernizacją ani przebudową mieszkalnych obiektów budowlanych lub ich części. Rozbiórka budynku powoduje likwidację obiektu mieszkalnego, a nie jego budowę, przebudowę, remont czy modernizację, więc trzeba stosować stawkę podstawową - wyjaśnił WSA.

Mężczyzna złożył skargę kasacyjną na ten wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w środę ją oddalił (sygn. I FSK 1346/12), stwierdzając, że wyrok szczecińskiego sądu jest prawidłowy

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA