PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Od nowego roku pośrednicy nieruchomości bez licencji

 • Autor: newseria.pl
 • 17 gru 2013 10:07

Od 1 stycznia 2014 roku pośrednikiem w obrocie nieruchomościami będzie mógł zostać dosłownie każdy. I to bez żadnych szczególnych kwalifikacji. Dlatego Polska Federacja Rynku Nieruchomości (PFRN) uruchamia własny rejestr pośredników i zarządców nieruchomości. W ten sposób zamierza ułatwić klientom orientację w rynku.

REKLAMA

Według ustawodawcy deregulacja otworzy branżę i stworzy nowe miejsca pracy. Być może spowoduje też wejście na rynek firm spoza Polski.

- Nie sądzę, by firmy zagraniczne zaczęły się masowo pojawiać na naszym rynku. Tym bardziej że jest na nim coraz mniej miejsca. Już dzisiaj agenci z trudnością sobie radzą, nie zarabiają takich pieniędzy jak za czasów nieruchomościowej bańki cenowej. Dziś w rejestrze pośredników jest ponad 20 tys. osób. Jeśli doliczyć do tego osoby wykonujące czynności pomocnicze, np. dwie na jednego pośrednika, to mówimy o grupie 60 tys. osób w Polsce. Na pewno są jeszcze nisze, zawsze można znaleźć dochodowe miejsce, ale wielkiego napływu do branży nie będzie. To naprawdę trudna, wymagająca doświadczenia praca - komentuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Leszek A. Hardek, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Zdaniem części ekspertów rynku nieruchomości zniesienie niemal wszystkich barier - nawet statusu niekaralności - to już nie deregulacja branży, ale wręcz likwidacja zawodu. Podkreślają oni, że likwidacja licencji zawodowych oraz brak wymagań związanych z wykształceniem i kwalifikacjami mogą utrudnić życie klientom i narazić ich na obsługę przez przypadkowe osoby, bez odpowiednich umiejętności. PFRN zamierza samodzielnie uruchomić ogólnopolski rejestr pośredników i zarządców nieruchomości, by umożliwić weryfikację ich kwalifikacji zawodowych.

- Zgodnie z ustawą do 31 grudnia ministerstwo [infrastruktury i rozwoju] ma ustawowe prawo i ustawową delegację, aby część danych z Centralnych Rejestrów Pośredników w Obrocie Nieruchomościami oraz Zarządców Nieruchomości, a także Rzeczoznawców Majątkowych publikować na stronie internetowej. W roku 2014 rejestry znikną i trudno będzie sprawdzić, czy dany specjalista miał przyznaną licencję. Uruchamiamy więc nasz własny rejestr, by osoby z licencją nadaną w trybie ustawy mogły potwierdzić jej posiadanie. Pamiętamy też o kolejnych chętnych, którzy - bez względu na brak wymogów - będą chcieli zdobyć dokument potwierdzający ich umiejętności - tłumaczy prezydent PFRN.

 • 1
 • 2
 • badalek 2015-05-21 11:28:45
  Wszystko zależy od tego co daje rynek, bo generalnie potencjał inwestycyjny jest teraz spory. Trudno powiedzieć jak to będzie wyglądało docelowo, ale jeśli nie nadejdą szybkie zmiany... ogólnie patrząc na JARTOM to tych okazji nie brakuje.
 • DoradcaRNpl 2015-01-21 19:35:21
  Już ponad od ponad roku nie ma obowiązku wymagania licencji na rynku nieruchomości od przedsiębiorców i specjalnie nic się na rynku ani nie pogorszyło, ani nie polepszyło. Likwidacja licencji nie zwiększyła napływu chętnych do zawodu, ani nie spowodowała obniżki cen usług. Z powodu działalności pośredników bez licencji nie wzrosła liczba oszustw na rynku. Na pewno stracili tzw. "biznesmeni", którzy dotąd ustawiali się na czele agencji, zatrudniając na śmiesznych warunkach osoby pragnące pracować w zawodzie a brak licencji uniemożliwiał im prowadzenie działalności na własny rachunek. Z tego względu deregulacja zawodu pośrednika bardzo mnie cieszy, choć licencję gdy była wymagana zdobyłem.
 • brons 2015-01-14 14:36:17
  Nikt o zdrowych zmysłach nie zatrudni zarządcy bez papierów, który nie może pochwalić się konkretnymi wynikami. Wiem co się działo u nas na osiedlu zanim zmieniliśmy zarządcę na Status. Zero wykonania zaproponowanego planu, który i tak był wymuszony!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA