PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Od nowego roku zawody pośrednika i zarządcy nieruchomości nie będą wymagały licencji

 • Autor: newseria.pl
 • 05 wrz 2013 09:17

Od 2014 roku zniknie większość wymogów prawnych, stawianych do tej pory pośrednikom nieruchomości i zarządcom nieruchomości. To skutek wprowadzonej deregulacji zawodów. Wzajemne obowiązki stron regulować będzie pisemna umowa między nimi. Z dotychczasowych wymagań pozostanie konieczność wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za ewentualne wyrządzone szkody.

REKLAMA

 

Od 1 stycznia 2014 r. zarządcy nieruchomości będą mogli działać bez licencji. Wystarczy, jeśli zawrą umowę o zarządzanie nieruchomością z jej właścicielem, wspólnotą mieszkaniową, albo inną osobą lub podmiotem, któremu przysługuje prawo do nieruchomości, ze skutkiem prawnym bezpośrednio dla tej osoby lub podmiotu.

Podobnie obowiązki pośredników nieruchomości oraz prawa i obowiązki ich klientów będzie określała od 1 stycznia 2014 r. umowa pośrednictwa, która będzie musiała być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

- Od 1 stycznia 2014 r. znikają wszystkie wymogi dotyczące zarówno zarządców nieruchomości, jak i pośredników, w tym przede wszystkim licencja, wymóg niekaralności, obowiązek posiadania kierunkowego wykształcenia oraz odbycia praktyki. W tym momencie w razie konfliktu klientom, a w zasadzie obu stronom, pozostanie tylko możliwość dochodzenia wzajemnych roszczeń przed sądem powszechnym - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Wojciech Dworzyński, właściciel agencji nieruchomości Atlanti Nieruchomości.

Natomiast zarówno pośrednicy nieruchomości, jak i ich zarządcy, wciąż będą musieli ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej za szkody, które ewentualnie mogą wyrządzić w trakcie swojej działalności. Jeżeli pośrednik lub zarządca nieruchomości wykonywać będzie czynności przy pomocy innych osób, działających pod jego nadzorem, musi się również ubezpieczyć od szkód wyrządzonych przez te osoby.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Kajetan 2015-08-03 16:01:01
  My z naszej firmy jesteśmy naprawdę zadowoleni. Współpracujemy z nimi jako wspólnota już od dwóch lat. I zarządca (Progresline) zawsze stawia potrzeby wspólnoty na pierwszym miejscu.
 • zypa 2014-11-25 14:32:48
  U nas zmiana zarządcy na osiedlu dała ogromne zmiany, przede wszystkim zaczęło się dziać, pojawiły się kolejne remonty na osiedlu, zaczęło dochodzić do zmian. W chwili obecnej jest na prawdę ok - pilnujcie czy zarządcy realizują zakładane obowiązki.
 • badalan 2014-10-13 14:32:58
  Co do Status - oni zarządzają osiedlami w całej Polsce, tak więc nie jest to tylko warszawski zarządca, a u nas osiedlu odwalili kawał dobrej roboty, bo w pewnym momencie nawet załatwienie byle głupoty było trudno do załatwienia - teraz jest bez porównania lepiej.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA